آغاز رقابتهای بین‌المللی رباتیک و هوش مصنوعی

رقابت در پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی رباتیک و سومین دوره مسابقات بین‌المللی هوش مصنوعی جام دانشگاه صنعتی امیرکبیر و اولین دوره مسابقات آزاد فیراکاپ 2015از فردا 25 آبان ماه رسماً آغاز می‌شود

آغاز رقابتهای بین‌المللی رباتیک و هوش مصنوعی

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دکتر سروش صادق‌نژاد، رییس کمیته فنی جشنواره بین‌المللی رباتیک و هوش مصنوعی امیرکبیر درباره جزییات برگزاری این رویداد علمی گفت: این جشنواره از روز شنبه 23 آبان ماه به میزبانی دانشگاه صنعتی امیرکبیر آغاز به کار کرد که دو روز نخست آن به آماده‌سازی تیم‌ها اختصاص یافت و رقابت تیم‌های حاضر از فردا 25 آبان ماه رسما آغاز خواهد شد و به مدت دو روز ادامه خواهد داشت.

صادق‌نژاد افزود: برنامه‌های این جشنواره در سه بخش مسابقات رباتیک جام دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مسابقات هوش مصنوعی و مسابقات آزاد فیراکاپ ایران دنبال می‌شود و تا روز چهارشنبه 27 آبان ماه ادامه دارد.

وی آمار ثبت نام تیم‌های متقاضی حضور در این مسابقات بین‌المللی را 332 تیم عنوان کرد و گفت: بعد از مرحله پیش ثبت نام و بررسی کمیته فنی، صلاحیت 155 تیم مورد تایید قرار گرفت و نهایتا 90 تیم برای حضور در رقابتهای رباتیک ثبت نام قطعی کردند.

به گفته صادق‌نژاد، از مجموع تیم‌های حاضر در مسابقات بین‌المللی رباتیک امیرکبیر، 21 تیم در بخش دانش آموزی و 69 تیم در بخش دانشجویی به مدت دو روز به رقابت با یکدیگر خواهند پرداخت.

وی خاطرنشان کرد: رقابت‌های رباتیک جام امیرکبیر در پنج لیگ ربات‌های امدادگر واقعی زمینی و هوایی، ربات‌های پزشکی، ربات‌های مین یاب، ربات‌های کارخانه‌ای و ربات‌های سرویسگر برگزار می‌شود و مسابقات آزاد فیراکاپ ایران نیز پنج لیگ تخصصی خواهد داشت.

صادق‌نژاد یادآور شد: رقابت‌های دانش آموزی نیز در لیگ‌های ربات‌های مسیریاب پیشرفته، ربات‌های فوتبالیست انسان نمای دانش آموزی، ربات‌های انسان نمای دانش آموزی، خلاقیت در رباتیک و ربات‌های ترابری تدارک یافته است.

وی در معرفی لیگ‌های مسابقات هوش مصنوعی نیز اظهار کرد: تعداد 10 لیگ در زمینه‌های تشخیص وضعیت آب و هوای جاده‌ها، تشخیص و ردگیری خودرو در بزرگراه‌ها، مکان یابی و نقشه سازی همزمان ربات خانگی با تصاویر سقفی، تشخیص تقلب در اسناد علمی فارسی، ترجمه ماشینی فارسی به انگلیسی، تشخیص چهره در تصاویر، شناسایی فرامین صوتی، تشخیص هواپیما در تصاویر ماهواره‌ای، تصحیح هوشمند قرائت نماز و دسته بندی اسناد متنی فارسی در بخش مسابقات هوش مصنوعی امیرکبیر پیش بینی شده است.

رییس کمیته فنی جشنواره بین‌المللی رباتیک و هوش مصنوعی امیرکبیر، برگزاری کارگاه‌های رباتیک، اتوماسیون و هوش مصنوعی را از دیگر برنامه‌های جنبی این جشنواره برشمرد.

وی تاریخ برگزاری کارگاه‌های آموزشی رباتیک در این جشنواره را روزهای 27 و 28 آبان ماه ذکر کرد و گفت: در ادامه برگزاری برنامه‌های جشنواره، کارگاه‌های تخصصی رباتیک در زمینه ربات‌های پرنده، ROS (ربات خانگی)، بینایی ماشین، جعبه ابزار Drake (ربات انسان‌نما)، رباتیک صنعتی و Git به همت انجمن رباتیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر و با حضور استادان برجسته ایران و کانادا برگزار می‌شود و گواهی‌نامه معتبر به شرکت کنندگان اعطا می‌شود.

صادق‌نژاد همچنین از برگزاری نمایشگاهی تخصصی در حوزه رباتیک، اتوماسیون و هوش مصنوعی و صنایع وابسته به آن نیز همزمان با مسابقات در محل دائمی نمایشگاه‌های دانشگاه صنعتی امیرکبیر خبر داد.

بر اساس این گزارش، جشنواره رباتیک و هوش مصنوعی امیرکبیر به همت دانشگاه صنعتی امیرکبیر و با همکاری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تدارک یافته است.

منبع :