ضرورت ایجاد رشته جدید «بیوشیمی آلی» در نظام دانشگاهی کشور

پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری با برگزاری نخستین همایش شیمی زیست فناوری در اسفندماه جاری در تلاش است تا پیشنهاد راه اندازی رشته میان رشته‌یی بیوشیمی آلی را ارائه دهد.

ضرورت ایجاد رشته جدید «بیوشیمی آلی» در نظام دانشگاهی کشور

دکتر مهدی محمدی، دبیر اجرایی همایش شیمی زیست فناوری در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایسنا با بیان این که محققان دنیا به سمت تحقیقات میان رشته‌یی حرکت کرده‌اند، گفت: علم شیمی با ارائه الگوها و روش‌های دقیق آزمایشگاهی راه را برای شناخت پدیده‌های زیستی در سطوح مختلف ملکولی، سلولی، بافت و اندام هموار می‌کند.

وی با تاکید بر اثرات نتایج مطالعات شیمی و مهندسی شیمی در توسعه علوم زیستی، اظهار داشت: به منظور ایجاد فضای تبادل علمی میان محققانی که در مرز دانش شیمی و بیوتکنولوژی تحقیق می‌کنند و کمک به گسترش تحقیقات در زمینه‌های میان رشته‌یی، اقدام به برگزاری اولین همایش شیمی زیست فناوری کردیم.

محمدی، ارائه آخرین دستاوردهای علمی محققان در عرصه شیمی زیست فناوری و ایجاد تبادل نظر میان اساتید، دانشمندان و سیاستگذاران امور مرتبط با رشته‌های شیمی و زیست شناسی و زیست فناوری را از دیگر اهداف این همایش نام برد و خاطرنشان کرد: در این همایش که از سوی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری و پژوهشگاه مهندسی شیمی برگزار خواهد شد در خصوص موضوعاتی چون بیوتکنولوژی و شیمی محیط زیست، بیوتکنولوژی و پزشکی زیستی و نانو زیست فناوری و مهندسی بیوشیمی بحث و بررسی می‌شود.

وی با تاکید بر این که این همایش با حضور مسوولان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و محققانی از داخل و خارج کشور برگزار خواهد شد، ادامه داد: در این همایش تلاش داریم تا پیشنهاد ایجاد رشته Bio organic Chemistry را که یک رشته میان رشته‌ای میان زیست شناسی و شیمی است را به مسوولان وزارت علوم ارائه دهیم.

محمدی با تاکید بر این که در حال حاضر برخی از شیمیدان‌های کشور به روش‌های قدیمی مطالعات خود را انجام می‌دهند ابراز امیدواری کرد که با ارائه این پیشنهاد و تصویب آن در وزارت علوم، فضای مناسبی برای استفاده از روش‌های نوین در حوزه شیمی و زیست شناسی ایجاد شود.

به گفته دبیر اجرایی همایش شیمی زیست فناوری این همایش در 16 تا 18 اسفندماه جاری برگزار خواهد شد.

منبع :