سؤالات موازی، کلید شخصی‌سازی برنامه‌ی راهبردی

ویژگی برنامه‌ای بودن آزمون‌های کانون یک ویژگی ارزشمند در ارزیابی مدوّن آموخته‌هاست.

سؤالات موازی، کلید شخصی‌سازی برنامه‌ی راهبردی

ویژگی برنامه‌ای بودن آزمون‌های کانون یک ویژگی ارزشمند در ارزیابی مدوّن آموخته‌هاست. بازیابی برنامه‌ای، مراحل یادگیری را تکمیل کرده و بزرگ‌ترین مزیت آن، مشخص کردن چالش‌های شخصی هر دانش‌آموز در مسیر دست‌یابی به هدف‌گذاری شخصی است.

برنامه‌ی راهبردی، نقطه‌ی همگرایی برنامه‌ی مطالعاتی تمام آزمون‌دهندگان در سراسر کشور است. این برنامه دقیقاً با استاندارد‌های تدریس در مدارس هماهنگ است تا بر اساس حجم تدریس‌شده‌ی اصولی، فرصت بازیابی اصولی این مباحث برای دانش‌آموزان فراهم شود؛ اما این برنامه‌ی مدوّن باید ابزاری را برای شخصی کردن برنامه، بر اساس تغییرات ناچیزی که گاهی در برنامه‌ی یک دانش‌آموز ایجاد می‌شود فراهم کند.

رایج‌ترین چالشی که در برابر هماهنگی با برنامه‌ی راهبردی وجود دارد، عقب بودن جزئی مباحث تدریس‌شده و مطالعه‌شده نسبت به میزان پیشرویِ برنامه‌ی آزمون است. در این شرایط است که «سؤالات موازی» به عنوان یک گزینه‌ی ویژه برای شخصی کردن برنامه‌ی راهبردی در اختیار شما قرار می‌گیرد.

با توجه به اهمیت بسیار بالای سؤالات تخصصی و نقش مؤثر این سؤالات در نمره و تراز نهایی آزمون‌ها، در درس‌های مشخصی از گروه اختصاصی‌های آزمون، سؤالات با حجم پیشروی کم‌تری نسبت به سؤالات عادی همان درس در آزمون طراحی می‌شوند تا برای جبران بخش‌های عقب‌مانده‌ی مباحث مورد استفاده قرار گیرند. پیشنهاد می‌کنم صرفاً در شرایطی که در یک درس نسبت به پیشروی عادی سؤالات عقب‌تر هستید، پاسخ‌گوی سؤالات موازی باشید.

یک برنامه‌ی آزمونی استاندارد، علاوه بر تسلط بر تمام برهه‌های زمانی سال تحصیلی و در برگرفتن تمام منابع، باید برای آزمون‌دهنده پیام‌آور آسودگی و انعطاف‌پذیری در جهت رسیدن به هدف‌گذاری‌های شخصی باشد. این ویژگی مثبت همه‌ی مفاهیم کاربردی است.

مایکروسافت با داشتن میلیون‌ها کاربر با سطوح عملکرد مختلف برای سیستم عامل ویندوز، هیچ گاه ویژگی personalize  را فراموش نکرد.