زیبایی‌های سخت‌کوشی (1)

ژاپنِ سخت‌کوش، صبح نفرین‌شده‌ی 6 آگوست 1945 جنگ را برده بود!

زیبایی‌های سخت‌کوشی (1)

جنگ جهانی دوم به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شد. ژاپن، مقاوم و شکست‌ناپذیر نشان می‌داد. در جبهه‌ی مخالف چاره‌ی نهایی کار را در دست زدن به تخریب گسترده یافتند. استراتژیِ تسلیم کردن ژاپن، بر مبنای شکست دادن روحیه‌ی جمعی قرار داده شد. بمب اتم که از ماه‌ها قبل در مراحل ساخت و تحقیقات قرار داشت به میدان مبارزه فراخوانده شد. همه چیز خبر از یک فاجعه‌ی بزرگ می‌داد.

صبح روز دوشنبه، 6 آگوست سال 1945 بود که سه هواپیما بر فراز شهر «هیروشیما» پدیدار شدند. برای ایجاد بیش‌ترین تخریب ممکن، بمبِ «پسر کوچک» در فاصله‌ی حدود 550 متری زمین منفجر شد. از این جای داستان کلمه‌ها سیاه و فاجعه‌آمیز می‌شوند. همه چیز، دقیقاً همه چیز، تا شعاع 5/1 کیلومتری نابود شد. بمبِ در حال انفجار از فاصله‌ی ۹ کیلومتری ۱۰ برابر نورانی‌تر از خورشید دیده  شده بود. هزاران نفر در لحظه‌ی انفجار جان خود را از دست دادند و آمار نهایی کشته‌شدگانی که بر اثر تبعات این فاجعه‌ی بزرگ جان باختند هیچ وقت به وضوح مشخص نشد؛ اما این پایان هیروشیما نبود.

مردم شهر زمانشان را برای عزاداری و ماتم گرفتن تلف نکردند. هیروشیمای قهرمان تصمیمی برای باختن نداشت. بر اساس تصمیمات گرفته‌‌‌شده‌ بازسازی شبکه‌ی تراموای شهری در اولویت تمام بازسازی‌ها قرار گرفت. کلمه‌ها آرام آرام سفید و امیدبخش می‌شدند. مردمِ بازمانده از انفجارِ هیروشما در کم‌تر از 12 ساعت پس از این حادثه‌ی هولناک برای بازسازی شهرشان کنار هم جمع شده بودند. سخت‌کوشی یک معجزه‌ی دیگر را به جهان نشان داد و 3 روز بعد در حالی که بمب اتمی دوم روی  «ناکازاکی»  فرود می‌آمد، تراموای شهری هیروشیما در حال جابه‌جایی مردم و مجروحین بود!

ژاپنِ سخت‌کوش، صبح نفرین‌شده‌ی 6 آگوست 1945 جنگ را برده بود!