گزارشی ازمراسم حمایت از پروژه‌های دانشگاهی بنیاد قلم‌چی

گزارشی خودمانی از حمایت از پروژه‌های دانشگاهی بنیاد قلم‌چی را در زیر بخوانید...

گزارشی  ازمراسم حمایت از پروژه‌های دانشگاهی بنیاد قلم‌چی

در بدو ورود به دانشگاه تهران، تداعی روزهای خوب دانشجویی در ذهن شلوغت بیداد میکند. حال و هوای دانشجویان سر حال و پر نشاط که شاید در ساعات بعدی حضورمان انتظار دیدن آنها درحال تشریح پروژه هایی آنچنان علمی دور از انتظار مینمود.

شروع و معارفه  صمیمانه توسط جناب آقای دکتر نور آذر و توضیح برنامه ها شروعی مناسب و بجا برای چند برابر شدن شوق حضار جهت ادامه مراسم بود.

هیجان انگیز ترین قسمت، استقرار دانشجویان در کلاسهای تفکیک شده بر اساس رشته های مختلف و ارائه  پروژه ها یشان بود.

پروژه ساخت سلولهای خورشیدی پلیمری که در نوع خود بی نظیر می نمایاند و تفاوت آن  با نمونه های کریستالی قبلی مشهود و قابل ستایش بود. ساخت موتور سیکلت برقی توسط دانشجویی دیگر و رویکردی زیست محیطی همراه با نگاه اقتصادی و تشریح مقوله بازاریابی و تولید انبوه این محصول که در گذشته آرزویی محال می نمود اما .......

در این فوران علم گاهی گیج می شدی که در کدام کلاس و ارائه شرکت کنی که از مقوله ای دیگر و ارائه ای دیگر باز نمانی.

آشنایی با تجربه ساخت پیل سوختی برای اولین بار در کشور و با کمترین امکانات نشان از همت بالای این عزیزان بود. در کنار آن  شیشه های الکترو کرومیک و تجربه ای نو از شیشه هایی شفاف که در لحظه و با اعمال ولتاژ تبدیل به عایقی کدر تبدیل می شدند مدعوین را به وجد می آورد.

اما نکته اساسی در این میان انگیزه ای بود آفریننده  برق نگاه نخبگانی  بی ادعا. نیتی خیر که به گفته بزرگ مرد خیر مدرسه ساز (دکتر حافظی)  از سالها عبادت برتر است.نیت خیر مردی از جنس لبخند رضایت جوانان و نوجوانان این مرز و بوم که هیچگاه طعم تلخ کمبود های مالی برای تحقیقاتشان را حس نمیکنند.حرکتی فرهنگی از بنیاد قلم چی در راستای فرهنگ سازی کار آفرینی و حمایت از نوآوری و خلاقیت، که جوانه های علوم مختلف را به درختان تنومند آینده در صنایع مختلف مبدل می سازد.

در انتها و در اختتامیه گردآوری این همه ایده و خلاقیت ، تولید و شبیه سازی در قدیمی ترین مجموعه آموزشی- دانشگاهی کشور مورد تحسین و تقدیر قرار گرفت. صحبتهای دکتر زالی در زمینه استارت آپها و حمایت از کارآفرینی شعار به واقعیت تبدیل شده ی ارتباط صنعت و دانشگاه را تداعی میکرد و تواما حس غرور ناشی از رهبری ایران در زمینه کارآفرینی در منطقه.

بی شک تمامی کانونی های حاضر به اشتغال در همچین مجموعه ای هدفمند به خود میبالیدند. جایی که یقینا جدای از انگیزه های مالی اهداف زیادی برای ادامه راه و ارتقاء خود و دیگران می توان یافت.

باشد که ادامه دهنده این راه باشیم..........