لاله گوش ونسان ونگوگ با قدرت شنوایی شبیه‌سازی شد

محققان آمریکایی با استفاده از DNA یکی از بستگان دور ونسان‌ونگوگ، نقاش معروف هلندی قرن 19 موفق به تولید نمونه‌ای از ساختار لاله‌گوش وی شدند.

لاله گوش ونسان ونگوگ با قدرت شنوایی شبیه‌سازی شد

به گزارش سرویس علمی ایسنا منطقه خراسان، محققان اعلام کردند که نمونه DNA ونسان ونگوگ را از یکی از نوادگان پسری برادر وی گرفته‌اند و نکته قابل توجه قابلیت تشخیص صدای این گوش به کمک حسگر و رایانه ‌است.

دکتر دیموت استربو، سازنده گوش زنده ونسان ونگوگ در مورد این دستاورد قابل توجه علمی اظهار کرد: برای به دست آوردن نمونه ژنی از نواده پسری برادر ونسان ‌ونگوگ استفاده شد.

وی در ادامه افزود: نمونه زنده گوش ژنتیکی ونسان ونگوگ هم‌اکنون در گالری رونالد واقع در نیویورک در معرض دید همگان قرار دارد.

استربو در مورد مراحل شبیه‌سازی گوش از روی ساختار ژنتیک گفت: مسلما مراحل ساخت اندام‌های انسان به کمک ژنوم‌های یکی از بستگان از نظر علمی کاری بسیار دشوار و پیچیده است، اما گوش ژنتیکی ونگوگ به کمک شبیه‌سازی رایانه‌ای و از روی پرتره شخصی این نقاش پرآوازه شبیه‌سازی شده است.

وی به کمک تکنیک شبیه‌سازی ژنتیکی و با استفاده از نمونه رایانه‌ای بدست‌آمده موفق شد تا نمونه‌ای زنده از گوش انسان را تولید کند.

شایان ذکر است که این گوش زنده با نصب تجهیزات مینیاتوری رایانه‌ای قادر به شنیدن و درک صدا است.

منبع :