پیش‌بینی نابینایی و قطع عضو در مبتلایان به دیابت با ابزار جدید

محققان دانشگاه ناتینگهام در تحقیقات جدید خود دریافته‌اند که دو ابزار پیش‌بینی خطر جدید می‌تواند برای شناسایی افراد مبتلا به دیابت که در معرض خطر بالای نابینایی و قطع عضو قرار دارند، استفاده شود

پیش‌بینی نابینایی و قطع عضو در مبتلایان به دیابت با ابزار جدید

به گزارش سرویس علمی ایسنا، محققان یک الگوریتم پیش‌بینی خطر جدید را برای پیش‌بینی خطر مطلق ابتلا به این مشکلات طی یک دوره 10 ساله در مردان و زنان دیابتی طراحی و تایید کرده‌اند.

در این تحقیق، آن‌ها از داده‌های بدست آمده از سوابق الکترونیکی بیماران که شامل 455 هزار مبتلا به دیابت در سنین 25-84 سال بود، استفاده کردند.

مدل‌های ریاضیاتی سپس برای محاسبه معادلات خطر جداگانه برای خطر 10 ساله نابینایی و قطع عضو بکار گرفته شدند.

محققان همچنین یک ماشین‌حساب مبتنی بر وب‌سایت را طراحی کرده‌اند تا پزشکان بتوانند کل داده‌های بیماران خود را وارد کنند و همچنین بیماران بتوانند داده‌های خود را به سیستم ارائه دهند تا خطر 10 ساله نابینایی یا قطع‌عضو را تعیین کنند.

به گفته محققان، این نخستین ابزارها برای پیش‌بینی خطر 10 ساله نابینایی و قطع عضو است که بیشترین نگرانی مبتلایان به دیابت محسوب شده و بر کیفیت زندگی آن‌ها تاثیر می گذارد.

این مدلهای پیش‌بینی خطر جدید همچنین می‌تواند به ارائه پایه‌ای از یک روش منحصربفردتر و جامع‌تر برای مقابله با این شرایط در بیماران بپردازد.

منبع :