کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 23 آبان 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 23 آبان 94

یک سؤال، 5 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


برای اجرای درست هدف‌گذاری (چند از ده) چه اطلاعاتی لازم است؟

پاسخ 1- اطلاعات لازم شامل ساعات میانگین مطالعه‌ی هفتگی برای هر درس است. می‌توانید برای این موضوع از دفتر برنامه‌ریزی شخصی استفاده کنید. شناخت از 5 نوع درس نیز (با بررسی کارنامه و پاسخ‌گویی چندتا از ده‌تا) و داده‌های اولی که برای حفظ کارهایی که برای درس‌های دیگر میکردید نیاز است. شناخت از نقاط قوت پایدار، نقاط قوت و... برای تصمیم‌گیری در مورد درس‌هایی که می‌خواهید برای آزمون بعد هدف‌گذاری کنید نیز جزء اطلاعاتی است که به آن نیاز دارید.

عطاءالله غبرایی

پاسخ 2- برای اجرای درست هدف‌گذاری چند از ده باید شناخت درستی از وضعیت خود داشته باشید. برنامه‌ی آزمون را به‌خوبی مسلط باشید و بدانید چه مبحث‌هایی در هر درس مورد سؤال قرار می‌گیرد. رعایت واقع‌بینی یکی از شرایط مهم هدف‌گذاری است. در جلسه‌ی آزمون نیز با توجه به هدف‌گذاری خود به سراغ سؤالاتی بروید که از پاسخ آن مطمئن هستید و برای پاسخ‌گویی به تمام سؤالات وسوسه نشوید.

محمد کتابدار

پاسخ 3-

- تعداد پاسخ‌های درست و نادرست هر درس در آزمون قبل

- چند از ده لازم برای هر درس در بازه‌ی ترازی مورد نظر

هدف‌گذاری چند از ده، سه ویژگی مهم تشخیصی، تراکمی و تکوینی دارد. به این صورت که خودتان تشخیص می‌دهید چه نوع سؤال و چه تعداد سؤال را پاسخ دهید و عزت نفس دارید. اشتباهات را متراکم می‌کنید و امکان تکثیر و گسترش آن‌ها را محدود می‌کنید. گام به گام پیشرفت می‌کنید و رشد تکوینی در درس‌ها دارید و سیر صعودی‌تان پیوسته است.

سارا شفافی

پاسخ 4- با وجود این دسته اطلاعات می‌توانید هدف‌گذاری معقول و دست‌یافتنی داشته باشید:

- عمکرد قبلی‌تان در هر درس و میزان بازدهی از مطالعه‌تان

- نتایجی که احتمالاً از این مبحث در آزمون‌های قبل کسب کرده‌اید.

- شخصی‌سازی برنامه‌ی راهبردی و آن‌چه از برنامه‌ی شخصی‌سازی‌شده اجرا کرده‌اید.

- توقع خودتان از آن‌چه خوانده‌اید و پیش‌بینی‌تان از سؤالاتی که می‌توانید پاسخ دهید.

ستاره تقی‌زاده 

پاسخ 5- کارنامه‌ی آزمون قبلی را بررسی کنید. با توجه به شرایط قبلی و دفتر برنامه‌ریزی و ساعاتی که مطالعه کرده‌اید، هدف‌گذاری خود را انجام دهید که البته باید واقع‌بینانه باشد. بلندپروازی در هدف‌گذاری ممکن است سبب ناامیدی شما شود. بر اساس ترازی که می‌خواهید به دست آورید در آن درس اقدام به هدف‌گذاری کنید.

سیدمحمد حسینی