راه دانشگاه (31) / آینده‌ی تو

یک سؤال مهم: دانش‌آموز کنکوری، اگر از تو بپرسند در حال انجام چه کاری هستی، چه پاسخی خواهی داد؟

راه دانشگاه (31) / آینده‌ی تو

یک سؤال مهم: دانش‌آموز کنکوری، اگر از تو بپرسند در حال انجام چه کاری هستی، چه پاسخی خواهی داد؟

صرف نظر از پاسخ‌های متفاوت هر دانش‌آموز، بهترین و کامل‌ترین پاسخ این است: «من در حال ساختن آینده‌ام هستم.» آری، ساختن آینده. در سال چهارم دبیرستان، مشغول هر کاری که باشی، به نوعی در حال ساختن آینده‌ات هستی. فرقی نمی‌کند واقعاً درس می‌خوانی یا نه. به هر شکل در همین لحظات به آینده‌ات شکل می‌دهی. حال بگذار تصویری از دو آینده‌ی متفاوت را در پیش چشمان تو به نمایش بگذارم:

تصویر شماره‌ی یک: جوانی با مدرک تحصیلی که هیچ علاقه‌ای به آن ندارد و با آن، شغل مناسبی به دست نمی‌آورد. مدام از این شرکت به آن شرکت، از این اداره به آن اداره و... در حال رفت‌وآمد است و هر بار ناامیدتر از بار قبلی به این روند ادامه می‌دهد. به او می‌گویند: «مدرکت مناسب این حرفه نیست، معدل دانشگاهی‌ات خوب نیست، در دانشگاه معتبری تحصیل نکرده‌ای، سطح معلومات و دانش بالایی هم نداری.» این جملات همچون پتکی آهنین بر سرش فرود می‌آید. وقتی این‌ها را می‌شنود، وجودش را ناامیدی فرا می‌گیرد. احساس بی‌کفایتی می‌کند و به این می‌اندیشد که هیچ فایده‌ای برای این دنیا ندارد. بیش‌تر که می‌اندیشد، با خود می‌گوید: «همه‌اش برمی‌گردد به دانشگاهم. ای کاش بیش‌تر درس می‌خواندم تا در یک دانشگاه تراز اول تحصیل می‌کردم» و این دور باطل هم‌چنان ادامه دارد.

تصویر شماره‌ی دو: جوانی پرانرژی و شاداب با سطح علمی بالا، فارغ‌التحصیل یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور و نویسنده‌ی چندین مقاله‌ی علمی با سابقه‌ی ارائه‌ی چندین ایده و طرح پذیرفته‌شده در مراجع علمی و دانشگاهی؛ جوانی که بخشی از زمانش را صرف بررسی پیشنهادهای گوناگون شغلی می‌کند؛ چون اوست که باید انتخاب کند که شغل اصلی‌اش از بین این همه پیشنهاد کاری چه باشد. جوانی که موجب سربلندی خانواده‌اش شده و عیار علمی کشورش را ارتقا بخشیده است. خود او و همه‌ی اطرافیان و نزدیکانش به این موضوع معترف‌اند که او در همان سال‌های سرنوشت‌ساز کنکور، با تلاش بی‌وقفه‌اش، آینده‌ی خود را ساخت و اکنون هر روز بهتر از دیروز زندگی می‌کند و همه به وجود او افتخار می‌کنند و این سیر صعودی هم‌چنان ادامه دارد.

یکی از این‌ها، آینده‌ی تو خواهد بود. حالت متوسطی وجود ندارد. این تویی که انتخاب می‌کنی که کدام آینده نصیب تو شود. آینده‌ی درخشان حق کسی است که هدف دارد، پشتکار دارد، مسیرش را می‌داند، برنامه‌ریزی می‌کند، سحرخیز است، تمرکز دارد، احساس مسئولیت می‌کند، اراده دارد، قدرت نه گفتن دارد، امید دارد، انرژی دارد و...

می‌دانم و می‌دانی که بازنده شدن بسیار آسان است. کافی است دست روی دست بگذاری تا فرصت‌ها را از دست بدهی؛ ولی برنده شدن زحمت دارد. البته اگر زحمت نداشت، ارزشی هم نداشت. ارزش هر جایگاهی به اندازه‌ی زحمتی است که خرج آن شده است؛ پس زمان را از دست نده. آینده‌ی تو را، تلاش‌های این روزهای تو می‌سازد.

«هر گاه از راه رفتن خسته شدی، بدو.»