کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 7 پاسخ- 20 آبان 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 7 پاسخ- 20 آبان 94

یک سؤال، 7 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


برای شروع موفق آزمون در یک روز جمعه چه باید کرد؟

پاسخ 1- برای شروع یک آزمون موفق، پیش از آن، حین آن و پس از آن باید اعمالی انجام شود؛ پیش از آزمون: «پیش‌خوانی و خواندن درس هر روز در همان روز»، روش‌های درست مطالعه و مرور، رعایت تعادل‌های مطالعاتی، رعایت مراحل ادراک، تثبیت و تسلط. حین آزمون: علامت‌دار کردن سؤالات و رعایت تکنیک × و -. پس از آزمون: ارزیابی آزمون.

عطاءالله غبرایی

پاسخ 2- شب قبل از آزمون زود بخوابید و سعی کنید صبح جمعه به‌موقع در جلسه‌ی آزمون حاضر شوید. برای حضور در آزمون باید شرایط و سطح خود را نسبت به آزمون بدانید. بهترین راهکار، خودنگاری است؛ یعنی بهتر است روز پنج‌شنبه‌ی قبل از هر آزمون (شب آزمون) با توجه به کارهایی که در دو هفته‌ی گذشته انجام داده‌اید بنویسید که در هر درس چه عملکردی خواهید داشت و به چه میزان از خود انتظار دارید. به طور مثال بنویسید: «در درس زیست از هر 10 سؤال به 4 سؤال و در ادبیات، 5 سؤال را پاسخ خواهم داد» یا «من در املا و آرایه کم‌کاری کرده‌ام و می‌دانم که نمی‌توانم به سؤال‌های ابتدای آزمون پاسخ دهم و دلیلی برای نگرانی ندارم.» خودنگاری یکی از بهترین راه‌های کنترل و مدیریت در جلسه‌ی آزمون است و به خودباوری کمک می‌کند.

در حین آزمون دادن فراموش نکنید که از همان تکنیک‌ها و روش‌هایی که در طول دو هفته استفاده کرده و نتیجه گرفته‌اید استفاده کنید. حتی‌المقدور ریسک نکنید و هنگام آزمون دادن تجربه‌ی تازه‌ای را به کار نگیرید.

مجید شفیعی

پاسخ 3-

گام اول: نیت کنید و به خودتان قول بدهید که به مدت دو هفته، پایداری عملکرد خواهید داشت.

گام دوم: برنامه‌ی راهبردی را بررسی کنید و میزان پیشروی درس‌ها را مشخص کنید.

گام سوم: نقاط قوت و ضعفتان را بشناسید و برنامه‌ریزی را بر مبنای آن‌ها تنظیم کنید.

گام چهارم: برنامه‌ای متعادل و متناسب با توانایی‌تان در نظر بگیرید که انعطاف‌پذیر باشد و آرامش‌تان را بر هم نزند. برای شفاف‌سازی عملکردتان، دفتر برنامه‌ریزی را تکمیل کنید.

گام پنجم: چند از ده هر درس را مشخص کنید تا هدفتان روشن و قابل اجرا باشد.

سارا شفافی

پاسخ 4- هدف‌گذاری چندتا از ده‌تای خود را واقع‌بینانه تعیین کنید تا در طول آزمون با آرامش به پاسخ‌گویی سؤالات بپردازید و بدانید که در هر درس چه تعداد از سؤالات را باید پاسخ دهید. هنگام مطالعه‌ی سؤالات، آرامش داشته باشید و زیر داده‌ها و خواسته‌های سؤال خط بکشید. از تکنیک × و - هنگام پاسخ‌گویی بهره بگیرید تا بتوانید زمان را به‌درستی مدیریت کنید.

حمید کتابدار

پاسخ 5- شب قبل از آزمون به موقع بخوابید. با یک صبحانه‌ی خوب انرژی لازم را برای آزمون فراهم آورید. هدف‌گذاری‌های خود را که قبلاً نوشته‌اید به همراه ببرید. استراتژی خود را برای آزمون از قبل مشخص کرده‌ باشید. هنگام آزمون آن‌چه را که قبلاً تجربه کرده‌اید به کار ببندید. فرم مشاوره‌ای را به‌دقت مطالعه کنید. تکنیک‌هایی را که قبلاً یاد گرفته‌اید به کار ببرید.

سیدمحمد حسینی

پاسخ 6-

- وسایل مورد نیازِ آزمون را شب قبل آماده کنید.

- شب قبل از آزمون، زود بخوابید.

- صبح به موقع از خواب بلند شوید تا وقت برای صرف صبحانه داشته باشید و به موقع به جلسه‌ی آزمون برسید.

- قبل از آزمون هدف‌گذاری چند از 10 انجام دهید تا با آرامش و اعتمادبه‌نفس بیش‌تر آزمون را شروع کنید.

نهایتاً فراموش نکنید که آزمون‌ها، فرصتی برای یادگیریِ بیش‌تر شماست. با انرژی و دقت به سؤالات پاسخ دهید و در درجه‌ی اول، در صدد بررسی تک تک سؤالات و پاسخ درست به آن‌ها باشید و نه صرفاً نگران درصد و نمره‌ی تراز.

ستاره تقی‌زاده

پاسخ 7- شب قبل از آزمون را مشابه شب قبل از کنکور طی کنید. وسایل لازم برای آزمون را آماده کنید. شام سبکی بخورید و خوب و زود بخوابید. هدف‌گذاری چندتا از ده‌تا را از قبل برای تمام درس‌ها انجام دهید. تکنیک زمان‌های نقصانی و استراتژی بازگشت را از قبل مرور کنید. صبح روز آزمون ابتدا خودنگاری آغازی را بنویسید و هدف‌گذاری چندتا از ده‌تا را با پشتیبان خود انجام دهید. در نگارش خودنگاری سعی کنید وضعیت خود را در تمام درس‌ها تحلیل کنید و قبل از آزمون دید شفاف از وضعیت خودتان و انتظاری معقول داشته باشید. در مورد هدف‌گذاری به واقع‌بنیانه بودن آن توجه کنید. مثلاً اگر در درسی به طور میانگین 3 تا از ده‌تا پاسخ می‌دهید بهتر است برای هدف‌گذاری در بهترین حالت یک یا دو واحد از ده‌تا افزایش را هدف‌گذاری کنید. در حین آزمون یادگیری را آغاز کنید و تکنیک ف، ش، ن، م را اجرا کنید و با استفاده از تکنیک ضربدر و منها و زمان‌های نقصانی زمان را ذخیره کنید و آن زمان را با استراتژی بازگشت خود صرف سؤالاتی کنید که نتیجه‌ی بهتری می‌گیرید. در انتهای آزمون خودنگاری پایانی خود را بنویسید.

ناهید منجمی