چگونه برای امتحانات آماده شویم؟

بررسی کنید که برای هر درس چه‌قدر زمان نیاز دارید و چه‌قدر باید مطالعه داشته باشید. خود شما بهترین فردی هستید که می‌دانید که از کی شروع به مطالعه کنید.

چگونه برای امتحانات آماده شویم؟

آماده شدن برای امتحان می‌تواند نگران‌کننده و وقت‌گیر باشد؛ اما نگرانی لازم نیست. با انجام چند کار ساده جلوتر از زمان می‌توانید اعتمادبه‌نفس داشته باشید و با اطمینان بیش‌تری در آزمون حضور داشته باشید.

1. برنامه‌ی درسی خود را بررسی کنید. زمان برگزاری هر یک از امتحانات را در نظر بگیرید و این‌که کدام درس از بقیه  مهم‌تر است. آن‌ها را در تقویم خود یادداشت کنید. یک هفته قبل از شروع امتحان برنامه‌ریزی کنید و بخشی از درس‌هایی که برای‌تان مهم‌اند و در آن‌ها ضعیف هستید مطالعه کنید. همه‌ی حجم کتاب را به روز قبل از امتحان موکول نکنید.

  • بررسی کنید که برای هر درس چه‌قدر زمان نیاز دارید و چه‌قدر باید مطالعه داشته باشید. خود شما بهترین فردی هستید که می‌دانید که از کی شروع به مطالعه کنید.

  • برای مواردی که دشوار هستند زیاد تمرین حل کنید.

  • قبل از شب امتحان خوب بخوابید. مغز برای یادگیری کامل نیاز به استراحت دارد. لازم نیست تمام شب را بیدار بمانید.

2. یادداشت‌برداری کنید. نکات و موارد مهم را در حین مطالعه یادداشت کنید. یادداشت‌برداری به مغز شما کمک می‌کند که مطالعه‌تان را تازه کنید و آن‌ها را سریع به خاطر بیاورید. یادداشت‌برداری خوب باعث می‌شود مطالب را سریع‌تر یاد بگیرید. ممکن است مطلبی از کتاب را 20 دقیقه بخوانید و متوجه شوید ولی با یادداشت‌برداری سریع‌تر یاد می‌گیرید.

3. از خودتان آزمون بگیرید. این کار باعث می‌شود مطالبی را که خوب یاد نگرفته‌‌اید متوجه شوید و آن‌ها را مرور کنید.

4. سؤالات را تمرین کنید. این مورد برای درس‌هایی مثل ریاضیات خیلی مفید است. تمرینات کتاب را حل کنید. حتی از کتاب کمک‌درسی که سؤالات و تمرینات بیش‌تری دارد استفاده کنید. هرگز سؤالات کتاب را به صورت انتخابی حل نکنید.

5. دو ساعت قبل از امتحان از خواب بیدار شوید. حتماً خوب بخوابید. خواب خوب قبل امتحان خیلی تأثیرگذار است. اگر نیاز دارید تا 1 ساعت قبل از امتحان یادداشت‌‌های‌تان را مرور کنید؛ ولی 1 ساعت مانده به امتحان مطالعه نکنید.


منبع :

خرید کتاب