برخی از آنتی بیوتیک‌ها خطر آریتمی قلبی را افزایش می‌دهند

بررسی 33 مطالعه مربوط به بیش از 20 میلیون بیمار نشان می‌دهد که برخی از آنتی بیوتیک‌های شایع، احتمال آریتمی قلبی و مرگ را افزایش می‌دهند.

برخی از آنتی بیوتیک‌ها خطر آریتمی قلبی را افزایش می‌دهند

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، گروهی از آنتی بیوتیک ها به نام ماکرولید که برای درمان عفونت های باکتریایی مانند ذات الریه و برونشیت استفاده می شوند، احتمال مرگ ناگهانی ناشی از بی نظمی ضربان قلب (آریتمی) را افزایش می دهند. محققان معتقدند که این احتمال کوچک ولی قابل ملاحظه است.

در این مطالعه که بین سال های 1996 تا 2015 میلادی صورت گرفته، بیمارانی که با ماکرولید و انواع دیگر آنتی بیوتیک درمان شدند، مورد بررسی قرار گرفتند. نتیجه نشان می دهد که ماکرولید با افزایش احتمال مرگ ناگهانی مرتبط است ولی آنتی بیوتیک های دیگر با افزایش خطر بیماری های قلبی عروقی ارتباط ندارد.

این مطالعه نشان می دهد از هر هشت هزار و 500 بیمار درمان شده با ماکرولید، یک نفر ممکن است به آریتمی (ضربان نامنظم قلب) مبتلا شود و از هر 30 هزار بیمار درمان شده با این گروه آنتی بیوتیک، احتمال می رود که یک نفر جان خود را از دست بدهد.نتایج این تحقیقات در نشریه American College of Cardiology منتشر شده است.

منبع :