نخستین آزمایش خون جهان برای تعیین دقیق اختلالات ژنتیکی جنین

دانشمندان دانشگاه پلایموث انگلستان یک آزمایش خون دقیق، کم‌خطر و غیر تهاجمی را طراحی کرده‌اند که می‌تواند گروه خونی، جنسیت و اختلالات ژنتیکی در نوزادان متولد نشده را شناسایی کنند.

نخستین آزمایش خون جهان برای تعیین دقیق اختلالات ژنتیکی جنین

به گزارش سرویس علمی ایسنا، پرفسور نیل آونت، رهبر این پژوهش اظهار کرد: اگر چه گروه خون جنین و تعیین جنسیت آن بیشتر از یک دهه است که با استفاده از خون مادر انجام می‌شود، اما این تحقیقات یک روش بسیار دقیق و حساس تشخیص دی‌ان‌ای جنین را ثابت می‌کند.

این آزمون توسعه‌یافته می‌تواند بر روی مادرانی که در معرض خطر بیماری‌های ژنتیکی وابسته به X مغلوب از جمله هموفیلی و دیستروفی عضلانی دوشن هستند و مادرانی که نوزادان آن‌ها در معرض خطر بیماری همولیتیک قرار دارند، انجام شود.

این آزمون بدون نیاز به مراجعه‌های متعدد می‌تواند ازخ ونی که در مراحل اولیه بارداری از مادر گرفته شده، استفاده کند.

آزمون سنتی آمنیوسنتز با سوزن انجام می‌شود و به اندازه یک درصد احتمال سقط جنین در آن وجود دارد. اما شیوه جدید نشانگر یک روش نسبتا کم‌خطر برای شناسایی زودهنگام برخی بیماری‌ها است که به نوبه خود منجر به تشخیص زودهنگام شده و درمان‌هایی را که هم به نفع مادر و هم به نفع نوزاد باشد، ممکن می‌سازد.

این پژوهش در مجله Clinical Chemistry منتشر شد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
سفر به اعماق زمین از علوم تجربی ششم دبستان
  برای شرکت در کلاس کلیک کنید( ششم دبستان)
دبیر : زینب عمادیان