ابداع پوست دیجیتالی دارای حس لامسه

محققان حسگر انعطاف پذیری ابداع کردند که حس لامسه دارد و مانند پوست انسان پالس‌های الکتریکی تولید می‌کند.

ابداع پوست دیجیتالی دارای حس لامسه

به گزارش گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی بی.بی.سی، به گفته محققان دانشگاه استندفورد که موفق به ابداع این پوست دیجیتالی شده اند، حرکت پالس های الکتریکی که بر اثر فشار بر این پوست تولید می شوند، با افزایش فشار سریعتر می شود.

محققان همچنین موفق شدند با استفاده از پالس های تولیدی از این پوست، بخشی از مغز موش را به فعالیت وادارند.

به گفته محققان، این سامانه جدید نسبت به سایر طرح های پوست مصنوعی، مدل قابل اعتمادتری از حس لامسه دارد که آن را به گزینه امیدوارکننده ای برای ساخت اندام های مصنوعی تبدیل می کند.

مزیت اصلی این حسگر پایه پلاستیکی است که الگویی از پالس ها را تولید و سیستم عصبی را حس دار می کند.

پیش از این نیز محققان از مواد پلاستیکی حسگرهای حساس به لمس تولید کرده بودند اما سیگنال الکتریکی که از این حسگرها خارج می شد، در فرمتی نبود که مغز بتواند آن را تعبیر کند و در واقع با وجود اینکه نتیجه آزمایش سایر طرح ها بر روی بیماران قابل توجه بود اما آنها برای ترجمه اطلاعات ناشی از لمس، به یک پردازشگر یا رایانه نیاز داشتند.

این درحالی است که پروفسور بائو، مهندس شیمی در دانشگاه استندفورد می گوید که حسگر ابداعی آنها با یک مدار ساده الکترونیکی همراه است که پالس های الکتریکی تولید و می تواند با مغز ارتباط برقرار کنند.

محققان ابداع این پوست را اولین گام در راستای استفاده از مواد پلاستیکی برای ساخت پوست مصنوعی در اندام های مصنوعی عنوان می کنند.

این ابداع در نشریه Science منتشر شده است.

منبع :