کشف یک کهکشان رادیویی نادر بسیار عظیم

اخترشناسان هندی موفق به کشف یک کهکشان رادیویی بسیار عظیم شدند که در مرحله مرگ است و 9 میلیارد سال نوری با زمین فاصله دارد.

کشف یک کهکشان رادیویی نادر بسیار عظیم

به گزارش سرویس علمی ایسنا منطقه خراسان، گروهی از ستاره‌شناسان مرکز ملی اخترفیزیک رادیویی هند، با استفاده از تلسکوپ رادیویی غول‌پیکر Metrewave، کهکشانی واقع در صورت‌فلکی نهنگ کشف کرده‌اند که امواج رادیویی قدرتمندی با طول موج چهار میلیون سال نوری از آن ساطع می‌شود.

این نوع کهکشان‌ها را که دارای امواج رادیویی به این بزرگی هستند، کهکشان‌های رادیوی عظیم می‌نامند. استدلال می‌شود که حضور یک سیاه‌چاله فوق‌العاده عظیم در مرکز این کهکشان منجر به فوران مقادیر زیادی پلاسمای داغ در خلاف جهت شده و این باعث افزایش اندازه لوب‌های رادیویی می‌شود.

کهکشان‌های رادیویی با اندازه کوچکتر از یک میلیون سال نوری معمول است، با این وجود کهکشان‌های به این بزرگی بسیار کمیاب هستند، به شکلی که تعدادشان انگشت‌شمار است.

این کهکشان تازه کشف شده با نام علمی J021659-044920 از جدیدترین اعضای این گروه نادر از کهکشان‌هاست.

ممکن است تولید فوران‌های رادیویی توسط سیاه‌چاله مرکزی این کهکشان تحت شرایط خاص متوقف شود و به خاطر کمبود بازسازی در عرض چند میلیون سال، لوب‌های رادیویی درخشان محو شوند.

ویژگی برجسته در این اکتشاف این است که آن را در مرحله مرگش شکار کرده‌اند، یعنی زمانی که فوران‌های رادیویی خاموش شده و لوبهای رادیویی در حال محو شدن هستند.

علت محو شدن این لوب‌ها تخلیه انرژی‌شان به دو روش است: اول، تابش امواج‌ رادیویی که به شکل لوب‌های رادیویی غول‌پیکر نمایان می‌شود؛ دوم، انتقال انرژی به فوتون‌هایی از پس زمینه ریزموج‌های کیهانی از طریق فرایندی به نام پراکندگی معکوس کامپتون.

مکانیسم دوم منجر به انتشار ضعیف پرتو ایکس می‌شود که از لوب‌های رادیویی این کهکشان سرچشمه می‌گیرد.

این تحقیق در مجله Monthly Notices of the Royal Astronomical Society منتشر شده است.

منبع :

خرید کتاب