شناسایی ویژگی نانوساختارها با ارزیابی طیف رامان آنها

پژوهشگران دانشگاه شیراز از طریق طیف‌سنجی رامان نانوساختارها پی به ویژگی‌‌های آن‌‌ها بردند.

شناسایی ویژگی نانوساختارها با ارزیابی طیف رامان آنهااسماعیل قوانلو اعضای هئیت علمی دانشگاه شیراز در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: تحقیقاتی که در زمینه مطالعه انواع نانوساختارها انجام شده است و روش کاربردی شناسایی انواع نانوساختارها بعد از تولید آن‌‌ها می‌باشد. این شناسایی با توجه به ابعاد نانوساختارها به روش مستقیم غیرممکن است.

وی ادامه داد: طرح ارائه‌شده‌ی ما بسیار کم‌هزینه‌تر از سایر روش‌هاست و امکان شناسایی و تعیین خواص مکانیکی نانومواد مختلف را بررسی می‌کند. این روش طیف‌سنجی رامان نام دارد. محققین معتقدند این روش تنها روی نانولوله‌های کربنی کاربرد دارد اما در سالهای اخیر وجود این مواد ارتعاشی در طیف رامان سایر نانوساختارها نیز مشاهده شده است.

قوانلو در پایان اظهار داشت: تولید نانوساختارهای مختلف از جمله نانولوله‌های کربنی، فولرین‌ها، صفحات گرافن، نانوذرات، نانوسیم‌ها و غیره موجب شده مهمترین دغدغه‌‌ی محققین پس از تولید آنها، شناسایی و تخمین ویژگی‌هایشان باشد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب