دستگاهی که می‌تواند دست سوم جراحان باشد

محققان موسسه فرانهوفر آلمان برای سهولت کار جراحان یک دست فلزی طراحی کرده‌اند که به آنها اجازه می‌دهد تا به طور مستقیم همه چیز را در اتاق جراحی کنترل کنند.

دستگاهی که می‌تواند دست سوم جراحان باشد

به گزارش سرویس علمی ایسنا، جراحی کاری با استرس بسیار بالا است و برای مسائلی مانند تنظیم گیره‌ها و نگهداری ابزار به شدت وابسته به دستیاران جراحی است. در سالهای اخیر فناوری‌های پزشکی جالبی طراحی شده‌اند: از ابزارهای توسعه‌یافته برای کمک گرفته تا چاپگر قابل حمل سه‌بعدی که فقط برای جراحان طراحی شده است.

در حال حاضر، موسسه فرانهوفر به دنبال ایجاد تغییراتی در اتاق جراحی است تا با کار بر روی یک دست مکانیکی، به جراحان اجازه ‌دهد شخصا جنبه‌های بیشتری از روند جراحی را نسبت به قبل تحت کنترل بگیرند.

این دستگاه که نوعی بازوی رباتیک است، برای نگه داشتن وسایل استاندارد جراحی در اتاق عمل طراحی شده است. برای مثال این دستگاه می‌تواند با آندوسکوپ که از داخل بدن بیمار عکسبرداری می‌کند، کار کند. هنگامی که پزشک برش اولیه را می‌زند، بازوی رباتیک ابزار را نگه داشته و موقعیت آن را بدون آسیب رساندن به نقطه برش دستکاری می‌کند.

در حال حاضر، این سیستم از طریق ژست بدن کنترل می‌شود و نیاز به پوشیدن دستکش استریل خاص را حذف می‌کند. یک نمایشگر به نمایش تصویری از دست دکتر پرداخته و یک نقطه کوچک، موقعیت ابزار در حال استفاده را نمایش می‌دهد.

البته مشکل بزرگی که در روش کنترل وجود دارد این است که یک جراح به طور کلی برای انجام کار نیازمند به هر دو دست خود است. محققان برای رفع این مشکل در تلاش برای کنترل این دستگاه از طریق صدا هستند. این امر نیازمند آن است که پزشک، حرکات خاص مربوط به دستورات را تنظیم کند تا در زمان صدور فرمان، دست مکانیکی با حرکتی مناسب و قابل انتظار پاسخگو باشد.

این یک هدف بلندپروازانه است و گروه در حال تلاش برای تکمیل نمونه نمایشگاهی است. کارآزمایی‌های اولیه دست رباتیک نیز آغاز شده است.

دموی این مدل به طور رسمی در نمایشگاه MEDICA در دوسلدورف در تاریخ 25 آبان ماه نمایش داده خواهد شد.

منبع :