دارورسانی سریع‌تر به دستگاه گوارش به کمک امواج فرا‌صوت

محققان تکنیک جدیدی را ابداع کردند که موجب دارورسانی سریع‌تر به دستگاه گوارش شده و نیز می‌تواند در درمان سرطان روده مورد استفاده قرار گیرد.

دارورسانی سریع‌تر به دستگاه گوارش به کمک امواج فرا‌صوت

به گزارش سرویس علمی ایسنا، محققان در روش جدید خود برای دارورسانی به دستگاه گوارش، از امواج فرا صوت استفاده کردند.

این پژوهش که توسط محققان موسسه فناوری ماساچوست و بیمارستان عمومی ماساچوست انجام شده، می‌تواند به طور قابل توجهی باعث تسریع در روند درمان بیماری‌های التهابی دستگاه گوارش شود.

در این تحقیق محققان از امواج فرا‌صوت با طول موج پایین برای تحریک مکانیسمی موسوم به حفره‌ زایی گذرا استفاده کردند. این امواج باعث می‌شوند تا مایعات حباب‌های کوچکی را تشکیل دهند که از داخل میترکد و به نفوذ در بافت کمک کرده و دارو را به سیستم گوارش بیمار وارد می‌کند.

میزان اثربخشی این روش بر روی دستگاه گوارش یک خوک آزمایش شد. به گفته دانیل بلانکشتین، نویسنده ارشد این پژوهش، فناوری فوق می‌تواند با تحقیقات بیشتر در هر دو زمینه بالینی و تحقیقاتی ارزشمند باشد و درمان‌های بهتر را ممکن سازد و به گسترش روش‌های پژوهشی اعمال شده به دستگاه گوارش بپردازد.

تحقیقات اولیه بر استفاده از امواج فراصوت برای بهبود دارورسانی به بیماری‌های التهابی دستگاه گوارش متمرکز شده است، اما همچنین می‌تواند برای درمان عفونت یا سرطان روده مفید باشد.

این گروه از پژوهشگران در حال حاضر به طور همزمان مشغول آزمایش این روش بر روی حیوانات دیگر و همچنین آماده سازی تکنیکی برای آزمایش آن بر روی انسان‌ها هستند.

یافته‌های فوق در مجله Science Translational Medicine منتشر شده است.

منبع :

خرید کتاب