کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 18 آبان 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 18 آبان 94

یک سؤال، 5 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


روزهای پایانی هر دو هفته مطالعه، به کدام اولویت‌های مطالعه و کدام اولویت‌های مرور باید پرداخت؟

پاسخ 1- بعد از مطالعه و زمان نزدیک شدن به امتحان جنبه‌ی ارزیابی و جمع‌بندی کار اهمیت ویژه‌ای دارد که باید هر چه را مطالعه کرده‌ایم جمع‌بندی کنیم و برای این کار برگزاری آزمون غیر حضوری در روز سه‌شنبه یا چهارشنبه‌ی قبل از هر آزمون، بهترین کار است. برای مرور کردن نکات، کلاسور ارزیابی آزمون، حاشیه‌نویسی‌ها، سؤالات و تست‌های نشان‌دار در هر مبحث و کارهایی که زمان کم‌تری نیاز دارد انجام دهید تا به صورت کلی یک نگاه اجمالی داشته باشید. تورق سریع می‌تواند راهکار خوبی باشد.

مجید شفیعی

پاسخ 2- پیشنهاد من به شما این است که اولاً در شروع هفته، برنامه را به معنای واقعی شخصی‌سازی کنید. دیگر آن‌که دو هفته را یک واحد زمانی برای هر آزمون در نظر بگیرید و مطالعه‌ی مباحث آزمون را طی دو هفته تکمیل کنید. حتی اگر با رعایت این دو نکته، وقت کم آوردید و تا روزهای پایانی هفته‌ی دوم به مباحثی که در برنامه‌ی خود تعیین کرده بودید، نرسیدید، می‌توانید اولویت را به بازیابی مباحث خوانده‌شده، بدهید و موقتاً مباحث جامانده را کنار بگذارید. در روزهای پایانی هفته‌ی دوم، یادگیری کامل را از طریق حل تست (مثل آزمون‌های غیر حضوری) انجام دهید. مرور درس‌های عمومی، حل تست‌های مهم و نشان‌دار و بازخوانی نکته‌های مهم از کتاب خودآموزی، مهم‌ترین کارهای روزهای پایانی دو هفته است.

ستاره تقی‌زاده

پاسخ 3- برای پاسخ به سؤال شما باید اطلاعات بیش‌تری از شما داشت، مانند: مقطع تحصیلی، این‌که فارغ‌التحصیل هستید یا دانش‌آموز و توانایی شما در درس‌های پایه و نقاط قوت شما در درس‌های مختلف. در ضمن شما فرضیه‌ای را مسلم گرفته‌اید: «روزهای پایانی دو هفته مطالعه، با روزهای دیگر متفاوت است»، اما این فرض لزوماً صادق نیست.

هر چند در یکی دو ماه مانده به کنکور، شیوه‌ی مطالعه‌ی خود را به کل تغییر می‌دهیم اما در مورد هر دو هفته صادق نیست؛ به‌خصوص برای دانش‌آموزان. شیوه‌های درست مطالعه و مرور تعادل‌های مطالعاتی از جمله تعادل بین مطالعه‌ی تشریحی و مرور را باید در طول مدت دو هفته رعایت کرد. در طول این مدت مراحل ادراک، تثبیت، تسلط و تکنیک‌های بازیابی، مرور، آزمون مبحثی و... باید ادامه داشته باشد؛ اما اگر برنامه‌ی شخصی خود را طوری تنظیم کرده باشید که پنج‌شنبه‌ی پایانی دو هفته، برنامه‌ی مطالعاتی خاصی نداشته باشید می‌توانید این روز را به بازیابی، مرور و آزمون‌های تستی (با تکنیک دو خودکار) بگذرانید.

عطاءالله غبرایی

پاسخ 4- روزهای پایانی هفته‌ی اول را به مطالعه‌ی تشریحی و تبدیل یادگیری‌های ناقص به کامل اختصاص دهید و در روزهای پایانی هفته‌ی دوم، یادگیری‌های کامل را از طریق حل تست، پایدار کنید. مرور درس‌های عمومی، حل تست‌های مهم و نشان‌دار و بازخوانی نکته‌های مهم و کلیدی از کتاب خودآموزی، مهم‌ترین کارهای روزهای پایانی هفته‌ی دوم است. این مرور، هوش عملی‌تان را تقویت می‌کند تا در جلسه‌ی آزمون و در حل سؤالات، نکات مهم را به کار ببرید، از آن‌ها استفاده کنید و آن‌چه را هدف‌گذاری کرده‌اید اجرا کنید.

سارا شفافی

پاسخ 5- دانش‌آموزان جدی و سخت‌کوش همواره درباره‌ی این‌که در دو هفته چگونه باید درس بخوانند توجه می‌کنند و این دانش‌آموزان برای هفته‌ی اول و دوم طراحی متفاوتی دارند. این طراحی و استراتژی برای دانش‌آموزان مختلف هم فرق می‌کند. این تنوع‌ها عبارت‌اند از:

مثلاً در هفته‌ی اول بیش‌تر تشریحی و در هفته‌ی دوم بیش‌تر تستی یا در روزهای آغازی هفته، بیش‌تر تشریحی و روزهای پایانی هفته بیش‌تر تستی کار می‌کنند.

در هفته‌ی اول بیش‌تر به اختصاصی‌ها توجه می‌کنند و در هفته‌ی دوم توجه بیش‌تری به عمومی‌ها دارند یا در روزهای آغازی هفته، بیش‌تر به اختصاصی‌ها و روزهای پایانی هفته بیش‌تر به مطالعه‌ی عمومی‌ها می‌پردازند یا پرداختن به درس‌های مدرسه را در هفته‌ی اول و پرداختن به مباحث آزمون را در هفته‌ی دوم انجام می‌دهند.

در مورد دفترچه‌ی آزمون غیر حضوری برخی جمعه‌ی بین دو آزمون از آن استفاده می‌کنند و برخی پنج‌شنبه‌ی قبل از آزمون آن را پاسخ می‌دهند. 2 یا 3 روز قبل از آزمون برخی جمع‌بندی دو هفته را انجام می‌دهند.

همان‌طور که می‌دانید مقیاس زمانی در دفتر برنامه‌ریزی هفته است. به این صورت که دانش‌آموزان باید در تلاش باشند همه‌ی درس‌ها را در یک هفته مطالعه کنند و به هیچ درسی کم‌توجهی نکنند. یک هفته زمان مناسبی است برای این‌که هم به همه‌ی درس‌ها توجه کنید و هم وسواس و استرس نداشته باشید.

این‌که رتبه‌های برتر چه کار می‌کنند مهم است و با خواندن صحبت‌های آن‌ها ایده‌ می‌گیرید و با تصمیم‌‌گیری برای دو هفته‌های‌تان ذهن شما شفاف و واضح می‌شود و می‌دانید که استراتژی شما برای هفته‌ی اول و دوم چه خواهد بود؛ اما در کل این‌که چه کار کنید برای هر دانش‌آموز با دیگری متفاوت است.

ناهید منجمی