هوش یا تلاش؟

هیچ چیز برایم لذت‌بخش‌تر از این نیست که از دانش‌آموزم بشنوم همه‌ی نکات درس جدید را سر کلاس درس، آن هم به طور کامل یاد می‌گیرد.

هوش یا تلاش؟

هیچ چیز برایم لذت‌بخش‌تر از این نیست که از دانش‌آموزم بشنوم همه‌ی نکات درس جدید را سر کلاس درس، آن هم به طور کامل یاد می‌گیرد. دقت و حضور فعال در کلاس درس به نوعی اولین قدم برای یادگیری مطلب جدید است.

اما لطفاً دقیق‌تر باشید!

بعضی از دانش‌آموزان همه‌ی یادگیری و مطالعه‌ی خود را به کلاس درس محدود می‌کنند؛ با این توجیه که «وقتی به تمرین‌ها و تست‌ها نگاه می‌کنم به نظر ساده می‌آیند و راه‌حل را در ذهن دارم؛ بنابراین علاقه‌ای به انجام آن‌ها ندارم.»

در نظر داشته باشید که حل کردن ذهنی یک مسئله با نوشتن آن می‌تواند کاملاً متفاوت باشد. علاوه بر یاد گرفتن، بازیابی اطلاعات و ارائه‌ی آن هم مهم است. اگر به خودتان عادت ندهید که تمرین کنید و پاسخ‌ها را بنویسید قطعاً برای امتحانات مدرسه و آزمون‌ها به مشکل برمی‌خورید. اگر اطلاعات‌تان آن‌قدر بالاست که تمرین‌های کتاب درسی، دوسالانه و کتاب آبی برای‌تان آسان است و علاقه‌ای به حل کردن آن‌ها ندارید، به دنبال کتاب‌ها و سؤالات سطح بالاتر بروید. کتاب نسبتاً دشوار، دشوار، دشوارتر را امتحان کنید. این تنها یک مثال است. شما می‌توانید با هر کتابی که در سطح شماست، کار کنید.

به یاد داشته باشید که میان فرد باهوش و فرد نخبه، تفاوت بزرگی وجود دارد. انسان باهوش توانایی ذهنی بالایی دارد و انسان نخبه تلاش هدفمند و مستمری دارد. باهوش بودن نعمت بزرگی است اما همیشه برگ برنده در دست افراد پرتلاش است.

اراده کنید که بهترین باشید! ما حمایت‌تان خواهیم کرد.