ذهنی شفاف بدون افکار مزاحم

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که ساعت‌های متوالی کتابی را به دست گرفته باشید و به‌ظاهر مشغول خواندن مباحث کتاب هستید اما فکرتان جای دیگر است.

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که ساعت‌های متوالی کتابی را به دست گرفته باشید و به‌ظاهر مشغول خواندن مباحث کتاب هستید اما فکرتان جای دیگر است. خودتان را گول می‌زنید که باید یک ساعت دیگر بخوانم و طبق برنامه پیش بروم اما...

نداشتن تمرکز و هجوم افکار مزاحم به ذهن، یکی از شایع‌ترین مشکلات در میان دانش‌آموزان است که در اکثر مواقع موجب اضطراب شده و عملکرد درسی آن‌ها را تضعیف می‌کند؛ اما با چند راهکار ساده می‌توان با این افکار مبارزه کرد:

  • محل مطالعه‌تان را تمیز و مرتب کنید و اشیایی را که باعث حواس‌پرتی شما می‌شوند از اتاق خارج کنید.

  • برای خودتان اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت تعیین کنید. آن‌ها را روی کاغذ رنگی بنویسید و روبه‌روی‌تان بگذارید. هر گاه افکار مزاحم به سراغتان آمد به هدفتان فکر کنید و به راه خود ادامه دهید.

  • اگر هنگام مطالعه این افکار به سراغتان آمد به خودتان دستور بدهید که این لحظه، زمان مناسبی برای فکر کردن به چیزهای دیگر نیست و آن را به زمان دیگری موکول کنید.

  • به محض این‌که با این افکار درگیر شدید موقعیت خود را تغییر دهید؛ مثلاً بلند شوید یا قدم بزنید.

  • اگر افکار مزاحم مربوط به دیگران است (مثلاً از بقیه دلخوری دارید) با خود شخص مطرح کنید تا اگر سوء‌تفاهمی هست برطرف شود.

  • روی برگه، تمام افکار منفی و بی‌فایده‌ای را که تمرکز شما را بر هم می‌زند یادداشت کنید و بعد به ترتیبی که باعث آزار شما شده است آن‌ها را اولویت‌بندی کنید. سعی کنید هر روز افکاری را که به سراغتان می‌آید بنویسید و چند بار از روی آن‌ها بخوانید. نوشتن باعث می‌شود ذهن شما تخلیه شود و کم کم حساسیت شما نسبت به موضوع برطرف می‌شود.

  • به یاد داشته باشید یادگیری و درس خواندن یک لذت است. با افکار بیهوده و منفی این فرصت را به رنج و عذاب تبدیل نکنید.

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

در بین قبولی هایم کدام رشته را انتخاب کنم ؟
تغییر رشته دادن در یک دانشگاه چه ضوابطی دارد؟

باسخ به سوالات شما در زمینه تکمیل ظرفیت ، انتخاب نوع دانشگاه (سراسری ، آزاد ، پردیس ، غیرانتفاعی ) ، انتقالی و مهمان ، رزرو دانشگاه ، کارنامه سبز و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون کد
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب