ذهنی شفاف بدون افکار مزاحم

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که ساعت‌های متوالی کتابی را به دست گرفته باشید و به‌ظاهر مشغول خواندن مباحث کتاب هستید اما فکرتان جای دیگر است.

ذهنی شفاف بدون افکار مزاحم

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که ساعت‌های متوالی کتابی را به دست گرفته باشید و به‌ظاهر مشغول خواندن مباحث کتاب هستید اما فکرتان جای دیگر است. خودتان را گول می‌زنید که باید یک ساعت دیگر بخوانم و طبق برنامه پیش بروم اما...

نداشتن تمرکز و هجوم افکار مزاحم به ذهن، یکی از شایع‌ترین مشکلات در میان دانش‌آموزان است که در اکثر مواقع موجب اضطراب شده و عملکرد درسی آن‌ها را تضعیف می‌کند؛ اما با چند راهکار ساده می‌توان با این افکار مبارزه کرد:

  • محل مطالعه‌تان را تمیز و مرتب کنید و اشیایی را که باعث حواس‌پرتی شما می‌شوند از اتاق خارج کنید.

  • برای خودتان اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت تعیین کنید. آن‌ها را روی کاغذ رنگی بنویسید و روبه‌روی‌تان بگذارید. هر گاه افکار مزاحم به سراغتان آمد به هدفتان فکر کنید و به راه خود ادامه دهید.

  • اگر هنگام مطالعه این افکار به سراغتان آمد به خودتان دستور بدهید که این لحظه، زمان مناسبی برای فکر کردن به چیزهای دیگر نیست و آن را به زمان دیگری موکول کنید.

  • به محض این‌که با این افکار درگیر شدید موقعیت خود را تغییر دهید؛ مثلاً بلند شوید یا قدم بزنید.

  • اگر افکار مزاحم مربوط به دیگران است (مثلاً از بقیه دلخوری دارید) با خود شخص مطرح کنید تا اگر سوء‌تفاهمی هست برطرف شود.

  • روی برگه، تمام افکار منفی و بی‌فایده‌ای را که تمرکز شما را بر هم می‌زند یادداشت کنید و بعد به ترتیبی که باعث آزار شما شده است آن‌ها را اولویت‌بندی کنید. سعی کنید هر روز افکاری را که به سراغتان می‌آید بنویسید و چند بار از روی آن‌ها بخوانید. نوشتن باعث می‌شود ذهن شما تخلیه شود و کم کم حساسیت شما نسبت به موضوع برطرف می‌شود.

  • به یاد داشته باشید یادگیری و درس خواندن یک لذت است. با افکار بیهوده و منفی این فرصت را به رنج و عذاب تبدیل نکنید.