علل مرموز ناپدید شدن یکباره تمدن باستانی در این کشور آسیایی

تمدنی عظیم و گسترده در آسیای میانه به یکباره ناپدید شده و اکثر آن از بین رفته و چالشی عجیب پیش روی باستان‌شناسان نهاده است.

علل مرموز ناپدید شدن یکباره تمدن باستانی در این کشور آسیاییبه گزارش خبرنگار علمی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ کارشناسان هنوز نتوانسته‌اند برای فروپاشی و ناپدید شدن یک تمدن باستانی در قاره آسیا که بقایای آن امروزه در کشور‌های هندوستان و پاکستان بر جان مانده جواب قانع‌کننده‌ای پیدا کنند.

گفتنی است، این تمدن به نام تمدن سند در حدود 2هزار و 600سال پیش از میلاد رونق داشته و به طور ناگهانی از بین رفته است.

بررسی‌ها نشان می‌دهند، از آثار این تمدن انواع نقش برجسته‌ها و سنگ‌نگاره‌ها بر جای مانده کم حاوی یک رسم‌الخط منحصر بفرد است و باستان‌شناسان هنوز نتوانسته‌اند آن را رمزگشایی کنند.

پژوهشگران حال امیدوار هستند با استفاده از یک تکنولوژی دیجیتالی مدرن که حاوی بانک اطلاعاتی عظیم است الگوهای موجود در رسم‌الخط این تمدن باستانی را ترجمه کنند.

کارشناسان گستردگی تمدن سند را در تمامی کشورهای پاکستان، هندو افغانستان شناسایی کرده‌اند که در زمان اوج شکوفایی خود جمعیتی معادل 5میلیون نفر و 10درصد از جمعیت جهان را شامل بوده است.

از جمله دیگر آثار باستانی بر جای مانده از این تمدن انواع جواهرات و اشیاء ساخته شده با سنگ و ساختمان‌ها را می‌توان نام برد.

کارشناسان علل مختلفی را برای از بین رفتن این تمدن برشمرده‌اند که از آن جمله آن می‌توان تغییرات آب و هوایی و بروز خشکسالی را نام برد.

تخقیق بر روی این تمدن باستانی توسط پژوهشگران کالج لندن در حال انجام است.

منبع :