معمای مجهول ابرهای بشقاب‌پرنده در کشور روسیه

ظاهر شدن ابرهایی به شکل سفینه‌های فضایی با ساختاری بسیار پیچیده در کشور روسیه باعث بحث‌های گسترده در خصوص علت وجود آنها شده است.

معمای مجهول ابرهای بشقاب‌پرنده در کشور روسیهبه گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ کارشناسان هنوز نتوانسته‌اند پاسخ قانع‌کننده‌ای برای چرایی به وجود آمدن ابرهایی به شکل کروی و مانند بشقاب‌پرنده در یک منطقه خاص از کشور روسیه پیدا کنند.

گفتنی است، کارشناسان و عکاسان ماجراجوی فراوانی از سراسر این تصاویر منحصر بفرد و زیبایی از شکل‌گیری ابرهایی غیرعادی با ظاهری شبیه به سفینه فضایی در نزدیکی قله کوه‌های آتش‌فشانی در شبه‌‌‌جزیره کامچاتکای کشور روسیه در شرق این کشور به ثبت رسانده‌اند.

بررسی‌ها نشان می‌دهند، این ابرها به نام ابرهای عدسی شکل مشهور هستند و دانشمندان علل مختلفی برای تشکیل آن‌ها را عنوان کرده‌اند که یکی از آنها جریان هوای موجود در نوک قله‌‌ها و شکل‌گیری این نوع ابرهاست.

تا به حال شکل‌گیری این ابرها بارها سوژه طرفداران فرضیه‌های موجودات فضایی بوده است.

کارشناسان وجود بخار آب و نیز دود منتشر شونده از آتش‌فشان را از جمله دیگر دلایل تشکیل این نوع ابرها می‌دانند.

نحوه شکل‌گیری ابرهای عدسی، وجود هوای مرطوب و قله‌های نوک‌تیز آتش‌فشانی، جریان‌‌های باد قوی و جریان داشتن آن‌ها در امتداد رشته‌کوه است.

کارشناسان به دلایلی عجیب وجود این نوع ابرها را  بیشتر در کشور روسیه رصد کرده‌اند و اعتقاد دارند ممکن است دلیلی خاص مرتبط با اثر مغناطیسی کره زمین در پیدایش آنها مؤثر باشد. این نوع خاص از ابرها با سایر ابرهای باران‌زا تفاوت دارد و مدت پایداری آن در آسمان طولانی است.

منبع :