تصویر جدید ناسا از سرزمین تپه‌ای بزرگترین قمر سیاره زحل

درست چند روز پس از انتشار تصاویری از توده‌های جوی قمر انسلادوس زحل، ماموریت فضایی کاسینی- هایجنز ناسا تصویری از تپه‌های بزرگترین قمر این سیاره یعنی تیتان را منتشر کرد.

تصویر جدید ناسا از سرزمین تپه‌ای بزرگترین قمر سیاره زحل

به گزارش سرویس علمی ایسنا منطقه خراسان، طبق اعلام ناسا، قمر یخ‌زده تیتان ویژگی‌هایی دارد که به طرز عجیبی شبیه به زمین است، اما هنوز کمی برای انسان بیگانه است. این قمر دارای ابر، باران، دریاچه (تشکیل شده از متان و اتان)، سطح جامد (تشکیل شده از یخ) و مناطق وسیع تپه‌ای (پوشیده شده از شن‌های هیدروکربن) است.

از میان بخارهای جو تیتان می‌توان دو منطقه وسیع را مشاهده کرد که دارای تپه‌های شنی Fensal به سمت شمال و Aztlan به سوی جنوب است.

تپه‌های تیتان از شن‌های هیدروکربنی تشکیل شده است. زمینی تپه‌ای که به صورت عمودی دو منطقه را به هم متصل کرده به شکل حرف H روی سطح سفید و یخ زده این قمر تیره شده است.

بر خلاف زمین، تیتان به ندرت از نور خورشید بهره‌مند می‌شود. با این حال جو آن دارای مقادیر زیادی متان است. تقریبا ضخامت این لایه دو برابر ضخامت جو زمین است. گاز گلخانه‌ای متان، تیتان را گرمتر نگه می‌دارد و دمای آن چیزی در حدود منفی 179 درجه سلسیوس است.

علاوه بر این ناسا اعلام کرد: تصاویر تیتان 25 ژوئیه (سوم مرداد) توسط دوربین زاویه باریک فضاپیمای کاسینی و با استفاده از یک فیلتر طیفی حساس به طول‌موج نور نزدیک مادون قرمز تهیه شده است.

این تصویر در فاصله 450 هزار مایلی از تیتان گرفته شده و اندازه آن سه مایل در هر پیکسل است.

منبع :