برترین دانشگاه‌های جهان در حوزه علوم اجتماعی معرفی شدند

برترین دانشگاه‌های جهان در تازه‌ترین رتبه‌بندی موسسه «تایمز» در حوزه علوم اجتماعی معرفی شدند که سهم کشور آمریکا در این رتبه‌بندی 43 دانشگاه است.

برترین دانشگاه‌های جهان در حوزه علوم اجتماعی معرفی شدند

به گزارش خبرنگار پژوهشی ایسنا، رتبه‌بندی جدید تایمز در حوزه علوم اجتماعی در سال 2015 حاکیست: آمریکا با 2 دانشگاه کمتر نسبت به سال گذشته در این رتبه بندی حضور دارد . همچنین کشور کانادا با سه دانشگاه در این رتبه‌بندی حضور دارد که نسبت به سال گذشته یک واحد کاهش داشته است.

بر اساس اعلام مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی، رتبه‌بندی دانشگاه‌های قاره اروپا نیز نشان می‌دهد انگلستان با 17 دانشگاه ، آلمان هفت دانشگاه، هلند با شش دانشگاه، سوئیس دانمارک و فرانسه هرکدام با 2 دانشگاه، فنلاند ، بلژیک ، نروژ ، اسپانیا و سوئد هرکدام با یک دانشگاه در این رتبه‌بندی حضور دارند.

رتبه‌بندی دانشگاه‌های آسیا در حوزه علوم اجتماعی از سوی موسسه تایمز نشان می‌دهد در قاره آسیا استرالیا با شش دانشگاه، چین، سنگاپور و هنگ کنگ هر کدام با یک دانشگاه در این رتبه‌بندی حضور دارند.

کره جنوبی و تایوان در سال گذشته این رتبه بندی حضور داشتند که در رتبه بندی جدید تایمز نامی از آنها به چشم نمی‌خورد.

شرط ورود یک موسسه یا دانشگاه در این رتبه‌بندی آن است که تعداد انتشارات آن حداقل 200 مقاله به ازای هر سال در طول پنج سال مورد بررسی باشد. اما این تعداد برای رتبه‌بندی‌های موضوعی 100 و 50 به ترتیب برای حوزه‌های پرمقاله و کم‌مقاله مثل علوم اجتماعی در نظر گرفته می‌شود. علاوه بر این برخی صلاح‌دیدهای تحریریه، نیز مد نظر قرار می‌گیرد. مثلا اینکه از موسسه مورد بررسی انتظار می‌رود حداقل 10 درصد کارکنانش در حوزه‌ مرتبط فعال باشند. رتبه‌بندی موضوعی تایمز در حوزه علوم اجتماعی همچون دیگر حوزه ها شاخص‌هایی چون ، آموزش ، تحقیقات ، استنادات ، چشم‌انداز بین‌المللی و درآمد و صنعت را مد نظر قرار داده است.

منبع :