مصرف استاتین اثربخشی واکسن آنفلوآنزا را کاهش می‌دهد

مطالعات محققان نشان می‌دهد مصرف داروی استاتین که به منظور کاهش سطح کلسترول خون مورد استفاده قرار می‌گیرد، سبب کاهش اثربخشی واکسن آنفلوآنزا می‌شود.

مصرف استاتین اثربخشی واکسن آنفلوآنزا را کاهش می‌دهد

به گزارش عصر پنجشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از هلث، استاتین شایع ترین داروی کاهش کلسترول به شمار می آید و آمار نشان می دهد بیش از 40 درصد افراد 65 سال به بالا در آمریکا، از این دارو برای کاهش کلسترول استفاده می کنند. 

مطالعات محققان دانشگاه اموری در آتلانتا در بیش از هفت هزار داوطلب بالای 65 سال در چهار کشور نشان می دهد که پاسخ سیستم ایمنی به واکسن در افرادی که از استاتین استفاده می کنند، کمتر از افرادی است که این دارو را مصرف نمی کنند. 

مطالعه دیگری که در این راستا صورت گرفته نشان می دهد، اثربخشی واکسن در پیشگیری از بیماری های جدی تنفسی در افرادی که استاتین مصرف می کنند، کمتر است.

سالمندان و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، جزء گروه خطر محسوب می شوند و عوارض ناشی از آنفلوآنزا در آنان بسیار جدی است و می تواند منجر به مرگ شود. 

در سال 2013 میلادی، سه هزار و 697 نفر بر اثر آنفلوآنزا جان خود را در آمریکا از دست دادند. 

این مطالعه اطلاعات ارزشمندی را در زمینه دستورالعمل های لازم برای تجویز دوز واکسن و مصرف داروهای دیگر، در اختیار محققان قرار می دهد.

نتایج این تحقیقات در نشریه Infectious Diseases منتشر شده است.

منبع :