تشخیص هپاتیت B با آزمایش 1 دلاری

دانشمندان دانشگاه تورنتو یک آزمایش کاغذی یک دلاری را طراحی کرده‌اند که می‌تواند به تجزیه و تحلیل دی‌ان‌ای برای تشخیص سریع و ارزان هپاتیت B پرداخته و باروری مردان را ارزیابی کند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، به گفته محققان،این آزمایش می‌تواند کمک شایانی برای تشخیص بیماری‌های ساکنان مناطق کم درآمد باشد.

بررسی دی‌ان‌ای به یک ابزار با ارزش در علم پزشکی قانونی، ژنتیک و تشخیص بیماری تبدیل شده است. اما انجام چنین تجزیه و تحلیلی که به تجهیزات گران‌قیمت آزمایشگاهی نیاز دارد، آن را برای بسیاری از افراد که در مکان‌هایی با منابع محدود زندگی می‌کنند، دور از دسترس ساخته است.

پیشرفت در زمینه مواد نانو، می‌تواند تجزیه و تحلیل مواد ژنتیکی را با هزینه بسیار پایین‌تر ممکن سازد.

دیوید سینتون از دانشگاه تورنتو و همکارانش قصد دارند عملکرد این دستگاه کاغذی جدید را برای آزمایش دی‌ان‌ای بدون استفاده از امکاناتی با فناوری بالا بیازمایند.

محققان یک آزمایش تشخیصی مبتنی بر کاغذ را از موادی که کمتر از 1 دلار برای هر دستگاه هزینه دارد، انجام دادند.

تنها پس از 10 دقیقه، این آزمایش می‌تواند ویروس هپاتیت B‌ را در سرم خون و در سطح پایینی که نشانگر عفونت حاد در مراحل اولیه بوده و برای کمک به جلوگیری از انتشار آن حیاتی است، شناسایی کند.

این دستگاه همچنین به تعیین یکپارچگی دی‌ان‌ای اسپرم می‌پردازد و باروری را از طریق نمونه منی، با دقتی مثل روش‌های بالینی فعلی پیش‌بینی می‌کند.

جزئیات این آزمایش در مجله انجمن شیمی آمریکا منتشر شده است.

منبع :

مطالب مرتبط ...
پشتیبانی و مشاوره انتخاب رشته کنکور 96
در رشته دلخواهتان با چه رتبه ای قبول می شوید ؟
پاسخ به سوالاتی درباره انتخاب رشته دانشگاه آزاد، ظرفیت مازاد ، شهریه ها ، پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد ، نحوه چیدمان رشته ها ، رشته های بدون کنکور و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب