ابداع فیلتر جدید برای عکاسی بهتر در نور کم با تلفن‌های هوشمند

محققان دانشگاه یوتا یک فیلتر رنگی دوربین جدید تولید کرده‌اند که می‌تواند تصویربرداری نور کم تلفن‌های همراه هوشمند را ارتقا بخشد.

ابداع فیلتر جدید برای عکاسی بهتر در نور کم با تلفن‌های هوشمند

به گزارش سرویس علمی ایسنا، فیلتر جدید به سه برابر نور بیشتر نسبت به فیلترهای رایج اجازه ورود داده که منجر به تصاویر درخشان‌تر و روشن‌تر با تولید رنگ بهتر می‌شود.

بیشتر دوربین‌های دیجتال به جز استثنائاتی مانند دوربین‌های X-Trans فوجی فیلم و Foveon شرکت سیگما از یک فیلتر بایر برای گرفتن اطلاعات رنگ استفاده می‌کنند. این فیلترها بر روی حسگر تصویر قرار گرفته و نور را به شکل الگوی موزاییکی از قرمز، آبی و سبز در سطح پیکسلی فیلتر کرده و در نهایت آن را به شکل تصویری با اطلاعات رنگی کامل ارائه می‌کند. اگرچه این آرایه فیلتر جاذب رنگ دارای بهره‌وری پایین بوده و از انتقال 50 تا 70 درصد نور به حسگر جلوگیری می‌کند.

ابداع محققان دانشگاه یوتا یک آرایه فیلتر انکساری شفاف جدید است که تا سه برابر نور بیشتر از جایگزین‌های بایر به درون دوربین وارد می‌کند.

اندازه فیلتر شفاف جدید تنها یک میکرون بوده و از یک ویفر شیشه با لبه‌های میکروسکوپی دقیقا طراحی شده که یک سوی آن حکاکی شده، تشکیل شده است. این امر باعث خمش نور به شیوه‌های خاص در زمان عبور شده و مجموعه‌ای از حداقل 25 کد یا الگوی رنگ جدید ایجاد می‌کند که توسط یک نرم‌افزار خوانده می‌شوند.

از آنجایی که تا سه برابر نور بیشتر به حسگر می‌رسد و فیلتر به تولید اطلاعات رنگ بیشتری می‌پردازد، تصاویر نهایی روشنتر بوده و رنگهای واقعی‌تری را به نمایش می‌گذارد.

محققان این فیلتر را بطور خاص برای گوشی‌های هوشمند طراحی کرده‌اند که مشکل نور کم دارند. همچنین از این فناوری می‌توان در خودروهای خودران استفاده کرد تا اجسام درون جاده را در شبها بهتر تشخیص دهند.

نخستین محصولات حاوی این فیلتر می‌توانند تا سه سال بعد وارد بازار شوند.

جزئیات بیشتر در مورد این فیلتر در مجله Optica منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب