کودکان ایرانی قصه‌های چهار هزار پدربزرگ و مادربزرگ را شنیدند

حدود چهار هزار پدربزرگ و مادربزرگ ایرانی، کودکان و نوجوانان کشور را در قالب جشن‌های قصه گویی، میهمان قصه‌های خود کردند.

کودکان ایرانی قصه‌های چهار هزار پدربزرگ و مادربزرگ را شنیدند

به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا، این جشن ها بخشی از برنامه های جنبی مرحله استانی هجدهمین جشنواره بین المللی قصه گویی است و در آن سه هزار و 810 پدربزرگ و مادربزرگ قصه های خود را برای بچه ها روایت کردند.

مدیرکل آفرینش های فرهنگی کانون پرورش فکری در این خصوص گفت: قصه گویی به عنوان یکی از مهم ترین واسطه های تربیتی می تواند روابط عاطفی خانواده ها و میان نسل ها را تقویت کند.

محسن حموله افزود: با توجه به خاستگاه قصه در خانواده ها که یک فرهنگ بومی و اصیل سنتی است، قصه گویی می تواند در تلطیف فضای روحی و ایجاد آرامش برای کودکان بویژه قبل از خواب، نقش چشمگیری را ایفا کند.

وی اظهار داشت: قصه گویی علاوه بر این، در آماده سازی کودک برای ورود به دنیای واقعی و کسب مهارت های زندگی از طریق تاثیرپذیری ناخودآگاه از جریان قصه، بسیار موثر است.

مدیر کل مرکز آفرینش های فرهنگی کانون پرورش فکری خاطرنشان کرد: هجدهمین جشنواره بین المللی قصه گویی با رویکردی تازه اقدام به دعوت از پدربزرگ ها و مادربزرگ های قصه گو کرد تا با حضور پرخیر و برکت آن ها، علاوه بر تغییر حال و هوای جشنواره، قصه هایی متفاوت با ریشه های ادبیات فولکلور روایت کنند و بر غنای ظرفیت قصه گویی جشنواره بیفزایند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، حموله توضیح داد: در حاشیه جشنواره، 530 جشن قصه گویی در مراکز فرهنگی هنری کانون سراسر کشور در نیمه دوم شهریور امسال برگزار شد و حدود 29 هزار و 110 کودک و نوجوان از دنیای شیرین قصه ها لذت بردند و درس زندگی آموختند.

وی یادآورشد: مرحله استانی هجدهمین جشنواره بین المللی قصه گویی (بخش مربیان کانون و آزاد) همزمان با گرامیداشت هفته ملی کودک در 31 استان سراسر کشور برگزار و از بین این پدربزرگ ها و مادر بزرگ ها از یک هزار و 780 قصه گوی برگزیده قدردانی شد. 

منبع :