‌طرح اشتغال رتبه‌های برتر دانشگاهی از امسال اجرا می‌شود

مدیرکل دفتر آموزش و پژوهش وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: طرح فاجد ویژه هزار نفر از فارغ التحصیلان رتبه‌های یک تا سه دانشگاه برای اشتغال صنعتی، معدنی و تجاری از امسال آغاز به کار می‌کند.

‌طرح اشتغال رتبه‌های برتر دانشگاهی از امسال اجرا می‌شود

محمد نوری امیری در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: طرح فاجد بعد از مدتی به دلایلی همچون کاهش اعتبار، عدم استقبال و ... به مرحله اجرایی شدن نرسید. اما اکنون با هدف اشتغال فارغ التحصیلان جوان دانشگاهی مطرح شده و قرار است با این عنوان اجرایی شود.

نوری امیری اظهار داشت: باید افراد در فضاهایی متناسب با توانایی هایشان مشغول به کار شوند که طرح فاجد برای تحقق همین موضوع اجرایی خواهد شد.

وی با بیان اینکه اگر دولت نمی تواند اشتغال را برای افراد ایجاد کند لااقل می تواند افراد را به بنگاهها معرفی کند تا بنگاهها نسبت به جذب افراد با قابلیت اقدام کنند، عنوان کرد: قرار است طرح فاجد هم توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای معرفی افراد با قابلیت، به بنگاهها به صورت پایلوت اجرایی شود تا این افراد در نهایت مشغول به کار شوند.

مدیرکل دفتر آموزش و پژوهش وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه بنا داریم تا به مدت ۶ ماه، حقوق این افراد را پرداخت کنیم، اظهار داشت: بنگاه توانایی های فرد شرکت کننده در طرح فاجد را شناسایی می کند و در صورت ایجاد ارزش افزوده، وی را برای اشتغال در همان بنگاه انتخاب می کند. معمولا بیش از ۹۰ درصد این افراد جذب همان بنگاه یا بنگاه مشابه می شوند.

وی  با بیان اینکه این طرح به صورت پایلوت از امسال آغاز به کار می کند، افزود: با اجرایی شدن این طرح و آغاز دوباره آن، ان شاالله بتوانیم با برطرف کردن اشکالات کار و  توجه ویژه دولت، مجلس و همه نخبگان کشوری، مشکل اشتغال فارغ التحصیلان را برطرف کنیم.

نوری امیری با بیان اینکه این افراد فارغ التحصیل دانشگاهی با رتبه های برتر از سوی وزارت علوم معرفی می شوند، گفت: در حال حاضر درخواست های بنگاهها به وزارت صنعت رسیده است و آماده هستیم تا فارغ التحصیلان را به این بنگاهها معرفی کنیم.

منبع :