کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 10 آبان 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 10 آبان 94

یک سؤال، 5 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


چگونه می‌شود در درس‌هایی که کم‌تر موفق هستم به یک سطح کیفی مناسب برسم؟

پاسخ 1- برای پیشرفت درسی در این درس‌ها کارهای زیادی می‌توانید انجام دهید از جمله افزایش ساعت مطالعه، تعمیم تجربه‌ی درس‌هایی که در آن‌ها موفق هستید به این درس‌ها، توجه به تمرین‌های کتاب درسی و حل سؤال‌های امتحانی پرتکرار، استفاده از دی‌وی‌دی‌های آموزش مفهومی یا شرکت در کلاس‌های تقویتی. بدون تردید با توجه به آن‌چه تا امروز برای این درس‌ها انجام داده‌اید می‌توانید راهکار پیشرفت خود را انتخاب کرده و آن‌ها را اجرا کنید.

رضا پشنگ‌پور

پاسخ 2- آسیاب به نوبت (First come, first served) یعنی ابتدا کمیت مطالعه و سپس کیفیت آن. برای رسیدن به هدفتان باید به زیاد درس خواندن عادت کنید. وقتی زیاد درس خواندید، رفته رفته توانایی‌های‌تان مشخص می‌شوند و خودتان را می‌شناسید و این‌جاست که تغییر آغاز می‌شود؛ تغییر در نوع مطالعه و بهبود کیفیت آن. تمرین و تکرار گام مهمی برای ارتقای کیفیت مطالعه است. حل سؤالات مهم و پرتکرار امتحانی را در برنامه‌ی روزانه‌تان لحاظ کنید و به درس‌ها بر اساس درجه‌ی اهمیت آن‌ها، توجه کنید.

سارا شفافی

پاسخ 3- به روش مطالعه‌تان فکر کنید. روی کارتان تمرکز کنید و در درس‌هایی که نتیجه‌ی بهتری گرفته‌اید روش مطالعه‌تان را یادداشت کنید. نوشتن و تیتربندی روش مطالعه، کمک بسیار زیادی به کاربردی کردن این روش‌ها در درس‌های دیگرتان خواهد کرد. با شناسایی روش‌های خوب و مثبت درس‌های موفق، می‌توانید برای درسی که کم‌تر موفق بوده‌اید روش مطالعه‌ی مناسب را پیدا کنید. با پشتیبان خود مشورت کنید و در منزل با اولیای خود گفت‌وگو کنید. مطمئن باشید روش‌های خوبی را پیدا خواهید کرد.

محمد تره‌باری

پاسخ 4- معیارسازی برای پیشرفت معمولاً کار مشکلی است؛ اما این مهم به وسیله‌ی معیار چند از ده و کارنامه‌ی پنج درس در صفحه‌ی شخصی شما آسان شده است. شما ابتدا به نقاط قوت و ضعف خود پی می‌برید و در دو درس برای هر آزمون هدف‌گذاری می‌کنید. توجه کنید که برای هر درس، افزایش یک عدد پاسخ‌گویی را هدف قرار دهید.

بهادر جبلی

پاسخ 5- ابتدا آن درس‌ها را مشخص کنید. برای آن‌ها هدف‌گذاری دقیق و واضحی انجام دهید. هر بار تغییرات را یادداشت کنید. طوری روی آن‌ها تمرکز داشته باشید که به سطحی که مورد نظرتان است برسید. سعی و تلاش شما سبب می‌شود که بر هر مانعی غلبه کنید، به شرط آن‌که راه‌هایی که می‌روید راه‌هایی درست باشند.

سیدمحمد حسینی

خرید کتاب