پیشگیری و کنترل کامل آنفلوانزای پرندگان در مزارع پرورش صنعتی

رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی همکاری سازمان دامپزشکی و موسسه رازی را موجب پیشگیری و کنترل بیماری‌های دام و طیور در سطح کشور دانست.

پیشگیری و کنترل کامل آنفلوانزای پرندگان در مزارع پرورش صنعتی

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دکتر حمید کهرام در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی دام و طیور و صنایع وابسته ضمن معرفی تولیدات و فرآورده‌های بیولوژیک جدید این موسسه، اظهار کرد: اقدامات فوری و لازم سازمان دامپزشکی کشور و موسسه رازی، موجب کنترل و پیشگیری بسیاری از بیماری‌ها در سطح کشور شده است.

وی با اشاره به کیفیت تولیدات واکسن این موسسه گفت: محصولات تولیدی موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی در مقابل نمونه‌های خارجی بر اساس تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه‌های کشور دارای کیفیت خوبی است و نسبت به مشابه‌های خارجی کیفیت پایینتری ندارد.

رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی در مورد صادرات محصولات دامی این موسسه تصریح کرد: در بخش دامی میزان واکسنی که تولید می‌کنیم، به اندازه مصرف داخل است بنابراین امکان صادرات واکسن‌های دامی را نداریم.

وی در زمینه بیماری آنفلوانزای پرندگان گفت: سه ماه پیش، آنفلوانزای پرندگان از طریق پرندگان مهاجر وارد شمال کشور شد که در آن زمان این بیماری در تعدادی از مرغان بومی یک مزرعه پرورش سنتی در قزوین هم مشاهده شد که در نهایت با درایت و سرعت عمل سازمان دامپزشکی کشور، بیماری کنترل شد و از شیوع آن جلوگیری به عمل آمد.

کهرام تاکید کرد: در حال حاضر موردی از ابتلا به آنفلوانزای پرندگان در مزارع پرورش صنعتی طیور کشور از جمله استان قزوین مشاهده نشده است.

بر اساس این گزارش، چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی دام، طیور و صنایع وابسته ایران (IRAN PLEX 2015)، از هشتم آبان ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران آغاز به کار کرده و تا 11 آبان ماه ادامه دارد.

منبع :