همکاری‌های دانشگاه‌های تهران و سن پترزبورگ روسیه گسترش می‌یابد

«محمود نیلی احمدآبادی» رییس دانشگاه تهران و «نیکلای کروباچف» رییس دانشگاه سن پترزبورگ روسیه در دیداری که امروز (چهارشنبه) در مسکو برگزار شد

همکاری‌های دانشگاه‌های تهران و سن پترزبورگ روسیه گسترش می‌یابد

به گزارش ایرنا، نیلی احمدآبادی که برای شرکت در اجلاس مشترک دانشگاه های برتر ایران و روسیه در مسکو به سر می برد در این دیدار بر لزوم گسترش روابط بین دو دانشگاه و تعامل بیشتر میان اساتید و دانشجویان تاکید کرد.

وی که با هیاتی از مسئولان دانشگاه تهران در دانشگاه سن پترزبورگ حضور یافته بود با ارزشمند خواندن هماهنگ سازی این دانشگاه با تحولات علمی روز، سابقه دانشگاه تهران، فعالیت ها و دستاوردهای آن را در زمینه آموزش تشریح کرد.

نیلی احمد آبادی همچنین با اشاره به ضرورت همکاری میان دانشگاه ها برای انجام کارهای مشترک به دلیل هزینه بر بودن تحقیقات تک دانشگاهی، دیپلماسی علمی را یکی از راه های تعامل بیشتر و ارتباط مطلوب بین ملت ها برشمرد که به تبع آن، ارتباطات موثر میان دانشگاه ها و جوامع علمی کشورها پدید می آید.

رییس دانشگاه تهران همچنین با برشمردن فعالیت های دانشگاه تهران در حوزه آموزش زبان روسی، برای توسعه برنامه این دوره ها اعلام آمادگی کرد.

نیلی احمدآبادی با اشاره به توانمندی های ویژه دانشگاه تهران در زمینه های نفت، گاز، نانوتکنولوژی و بیوتکنولوژی، آمادگی این دانشگاه را برای انجام هرگونه همکاری مشترک در این حوزه ها به اطلاع طرف روسی رساند.

کروباچف رییس دانشگاه سن پترزبورگ نیز در این دیدار به فعالیت های خاص این دانشگاه در حوزه های مختلف به ویژه زبان فارسی، ادبیات و تاریخ ایران و نیز مطالعات شرق شناسی اشاره و بر سیاست این دانشگاه برای گسترش این فعالیت ها تاکید کرد.

وی با استقبال از پیشنهادهای همکاری رییس دانشگاه تهران بر گسترش فعالیت های مشترک بین دو دانشگاه در حوزه های اعلام شده تاکید و اعلام آمادگی کرد تا برای پایش این همکاری ها، ارتباط مستمر و مستقیمی ماهانه به صورت ویدئو کنفرانس های بین رییسان دو دانشگاه برقرار شود.

وی با اشاره به ادبیات، زبان و فرهنگ غنی پارسی و تاریخ هنر ایران، اعلام آمادگی کرد تا اعطای بورس های متقابل از سال جاری بین دو دانشگاه برای گسترش فعالیت های علمی و دانشجویی برقرار شود و امکانات گسترده و فراوان دانشگاه سن پترزبورگ، در اختیار استادان، دانشجویان و محققان دانشگاه تهران قرار گیرد.

رییس دانشگاه سن پترزبورگ همچنین اعلام آمادگی کرد که اجلاس سال آینده دانشگاه های برتر ایران و روسیه، در این دانشگاه برگزار شود.

در این دیدار، همچنین «محمد تسلیمی» قائم مقام وزیر علوم ایران بر آمادگی وزارت علوم برای حمایت از توسعه و تسهیل روابط دانشگاهی بین دو کشور تاکید کرد.

شرکت کنندگان در اجلاس رییسان دانشگاه های برتر ایران و روسیه که امروز (چهارشنبه) در مسکو برگزار شد، راه های گسترش همکاری های دانشگاهی و علمی دو کشور بررسی شد. 

منبع :