رتبه‌ی 31 منطقه 3ریاضی : چگونه درصد عربی را به 95% رساندم ؟

محمدجواد طبی‌کبیر، درباره‌ی این‌که چگونه عربی را از درصد منفی به 95% در کنکور رسانده، سخن گفته است. مقاله‌ی او را در زیر بخوانید:

رتبه‌ی 31 منطقه 3ریاضی : چگونه درصد عربی را به 95% رساندم ؟

محمدجواد طبی‌کبیر، که 3 سال دانش‌آموز کانون بوده و موفق به کسب رتبه‌ی 31 منطقه 3 رشته‌ی ریاضی (از بهار) شده، درباره‌ی این‌که چگونه عربی را از درصد منفی به 95% در کنکور رسانده، سخن گفته است. مقاله‌ی او را در زیر بخوانید:

من از تابستان سال دوم به کانون آمدم و در اولین آزمون‌هایم درس عربی را منفی می‌زدم. این درصد منفی به -10% هم گاهی می‌رسید. 

اوایل زیاد به این درس اهمیت نمی‌دادم و اعتقاد داشتم حتی بدون این درس هم می‌توان رتبه‌ی خوبی کسب کرد تا این‌که در سایت کانون درصد رتبه‌های برتر را دیدم، برخلاف آن‌چه انتظار داشتم اکثر رتبه‌ برتر این درس را بسیار بالا زده بودند حتی در بعضی از موارد این درس تعیین‌کننده‌ی رتبه‌ی آن‌ها بود.

در آن زمان زنگ هشدار در سرم به صدا درآمد و تصمیم گرفتم این درس را جدی بگیرم. ابتدا با چند DVD و نرم‌افزار آموزشی شروع کردم که برخلاف تبلیغ و تعریفی که از آن‌ها می‌شد کمک چندانی به من نکرد، سپس سعی کردم به کمک کتاب این درس را تقویت کنم که اوایل برایم خیلی کسل‌کننده بود اما رفته‌رفته نتیجه گرفتم.

ابتدا با کتاب سوال های پرتکرار کانون که پیشنهاد دبیرم بود شروع کردم و برای آزمون هم از تست‌های آبی استفاده می‌کردم ولی با این وجود به آن درصد دلخواهم نرسیده بودم و دلیل آن هم بعد از کلی جست‌و‌جو این بود که سوال‌های آزمون را بررسی نمی‌کردم. از آن پس، شروع به مرور و بررسی سوال‌های دفترچه نیز کردم و نکات و سوال‌های خاص و مهم را در کلاسوری شبیه کتاب خودآموزی یادداشت می‌کردم. در طی آزمون‌های سال تحصیلی و بازخوانی و بازیابی‌های متوالی، بنده به درصد قابل قبولی (70%) در آزمون‌ها رسیدم.

اما سال چهارم باز هم افق انتظارات خود را بالاتر بردم و برای درصد 90 هدف‌گذاری کردم. طی سال پیش‌دانشگاهی ابتدا سوالات تالیفی را کار کردم و سپس به تست‌های کنکور سال‌های قبل پرداختم که در این زمینه کتاب زرد عمومی منبع قابل اعتمادی برایم بود.

یکی از منابع برای خلاصه‌خوانی، خلاصه‌هایی بود که در سایت کانون بارگذاری می‌شد. من قبل از هر آزمون این خلاصه‌ها را می‌خواندم و نکاتی را که فراموش کرده بودم مرور می‌کردم.

در دوران جمع‌بندی که مهم‌ترین و حساس‌ترین دوران کنکور است من برای خروج از سردرگمی به سوالات کتاب زرد عمومی بسنده کردم و به آن اعتماد کردم. لازم به ذکر است که سوالات سه آزمون شبیه‌سازی شده‌ی کنکور بسیار مفید بود. سر جلسه‌ی کنکور نیز خیلی سردرگم نبودم زیرا شرایط تا حد زیادی شبیه آزمون‌های کانون بود و توانستم با مدیریت زمان به هر 25 سوال درس عربی پاسخ بدهم که چون تمرین زیاد داشتم با روش ضربدر و منها سوال‌ها را اولویت‌بندی کردم و در نهایت به درصد 95%‌رسیدم که البته این درصد به دلیل کم‌دقتی سر جلسه و جابجا زدن یک سوال به 100%‌نرسید.

تهیه و تنظیم

ناهید منجمی

خرید کتاب