همکاری دانشگاه علوم بهزیستی بامراکز علمی و آموزشی کردستان عراق

در ملاقات دکتر " ناظم عمر دباغ " نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران با رئیس ، معاون امور بین الملل و مدیران دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، زمینه همکاری این....

همکاری دانشگاه علوم بهزیستی بامراکز علمی و آموزشی کردستان عراق

به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، دکتر " حمیدرضا خرم خورشید " رییس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در این دیدار، بر توانمندی علمی این دانشگاه به عنوان دانشگاهی تخصصی ، منحصربه‌فرد و فعال در سه حوزه " سلامت و رفاه اجتماعی ، توانبخشی و سلامت روان " و تربیت نیروی انسانی متخصص در رشته های خاص حوزه های سلامت تاکید کرد.

وی با اشاره به تعداد 1700 دانشجوی مشغول به تحصیل در این دانشگاه که 60 درصد آنها را دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی و ph.d تشکیل می دهند ، زمینه همکاری دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با مراکز علمی و آموزشی اقلیم کردستان عراق را گسترده دانست.

همچنین دکتر " محمدعلی محسنی بندپی " معاون امور بین الملل دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، نیز با توجه به شرایط ویژه منطقه و وجود جنگ و درگیری های مختلف در این کشورها ، نقش رشته های توانبخشی در تربیت نیروی انسانی کارآمد برای پاسخ دهی به نیازهای بهداشتی و درمانی کشورهای همسایه بویژه در زمینه توانبخشی معلولان و آسیب دیدگان ناشی از جنگ ها را مورد تاکید قرار داد.

دکتر " ناظم عمر دباغ " نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران نیز که با همراهی رایزن آموزشی و فرهنگی آن منطقه در این ملاقات شرکت کرده بود، ضمن بیان نیاز های آموزشی اقلیم کردستان عراق و زمینه های مساعدی که برای تربیت نیروی متخصص در آن منطقه وجود دارد ، از همکاری دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با اقلیم کردستان عراق ابراز خشنودی کرد.

سپس ، مقرر شد که تفاهم نامه ای با ذکر موارد همکاری در زمینه علمی ، آموزشی و فرهنگی بین دو طرف تهیه شود، تا براساس آن ، همکاری ها شکل بگیرد.

بگفته دکتر محسنی بندپی معاون امور بین الملل دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، " تربیت نیروی انسانی متخصص ، برگزاری همایش ها و کنگره های علمی مشترک با وزارت بهداشت کردستان عراق ، اجرای پروژه های مشترک تحقیقاتی علوم پزشکی و توانبخشی در سطح ملی و بین المللی ، و بازدید از مراکز پزشکی و توانبخشی دو طرف با هدف ارتقای سطح کیفی خدمات توانبخشی در اقلیم کردستان عراق " از جمله موارد همکاری خواهد بود.

به گزارش خبرنگار وبدای دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، این دانشگاه با 21 دپارتمان تخصصی و هشت مرکز تحقیقات ، به تعلیم و تربیت بیش از یک هزار و 700 نیروی متخصص در رشته های خاص حوزه های " رفاه اجتماعی، سلامت اجتماعی (وتعیین کننده های آن)، سلامت روانی و توانبخشی" ، مانند " کاردرمانی، گفتاردرمانی، ارتوپدی فنی، ارگونومی، فیزیوتراپی، پرستاری ، مددکاری اجتماعی ، مشاوره خانواده، سالمند شناسی، رشد و پرورش کودکان پیش از دبستان و همچنین روانپزشکی و روانشناسی " می پردازد ، که در برخی از این رشته ها به عنوان تنها برگزارکننده دوره های تحصیلات تکمیلی و ph.d ، و در تعدادی از آنها ، نخستین مجری دوره های تحصیلات تکمیلی در کشور و حتی کشورهای منطقه شناخته شده است.

این دانشگاه در مجموعه دانشگاههای علوم پزشکی کشور قرار دارد، و با دو بیمارستان و سه مرکز پزشکی – توانبخشی، زیر نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فعالیت می کند.

منبع :