صندلی موفقیت

اصلی‌ترین پایه‌ی صندلی موفقیت، همین پایه است. عبور از مسیر کنکور و کسب نتایج عالی به آسانی میسر نیست.

صندلی موفقیت

صندلی موفقیت برای شما کنکوری‌ها از نظر من همان صندلی‌ای است که قرار است بعد از کنکور و اعلام نتایج انتخاب رشته، روی آن بنشینیم و به درجات عالی برسیم. البته ناگفته نماند در بعضی مواقع این صندلی ممکن است در کسب و کار پدر خانواده هم وجود داشته باشد که برخی داوطلبان با توجه به این‌که در کنکور نتایج دلخواه را کسب نمی‌کنند ترجیح می‌دهند شغل پدر را ادامه دهند.

این صندلی که قرار است روی آن بنشینیم و به درجات عالی برسیم، از 4 پایه‌ی اصلی تشکیل شده و این گونه فرض می‌کنیم که در دانشگاه‌های خوب کشور، این 4 پایه چندان قابل مقایسه با بقیه‌ی صندلی‌ها نیست؛ یعنی اگر بخواهیم یکی از این صندلی‌ها را برای خود رزرو کنیم باید 4 پایه‌ی آن را در این یک سال کنکور پی‌ریزی کنیم. هر کدام از این پایه‌ها به ترتیب زیر باید پی‌ریزی شوند.

پایه‌ی اول: همراه بودن با برنامه‌ی آزمون‌ها

همراه بودن با برنامه‌ی آزمون‌های‌ «برنامه‌ای» یکی از اصلی‌ترین ملاک‌ها برای پی‌ریزی پایه‌ی اول این صندلی است. ما هر ساله در آزمون‌های برنامه‌ای تعداد زیادی شرکت‌کننده داریم اما فقط عده‌ای نتیجه می‌گیرند که محور اصلی مطالعات و برنامه‌ریزی‌های شخصی خود را بر اساس آزمون‌ها قرار داده‌اند‌.

تک‌برنامه‌ای بودن همیشه جزء اولویت‌های پیشرفت است؛ بنابراین برخی دانش‌آموزان با توجه به این‌که در آزمون‌های برنامه‌ای شرکت می‌کنند نمی‌توانند برنامه‌های مدرسه و کلاس‌های کنکور را با آن موازی کنند و باعث می‌شود دانش‌آموز از برنامه‌ی‌ آزمون‌ها فاصله بگیرد یا اصطلاحاً با آزمون همراه نباشد.

همراه بودن با آزمون در عبارت زیر خلاصه می‌شود:

موفقیت = بررسی آزمون + آزمون

پایه‌ی دوم: داشتن منابع مناسب

منظور از منابع، داشتن جزوه و کتاب‌های آموزشی مناسب کنکور است که شامل تست‌های کنکور‌های سال‌های گذشته و تحلیل نکات آن‌هاست. هم‌چنین در درس‌های مورد نیاز با توجه به نقاط ضعف، داشتن کلاس و استاد توانمند توصیه می‌شود.

در کنکورهای سال‌های اخیر گمان نمی‌‌رود داوطلبی فقط با خواندن کتاب‌های درسی بدون این‌که منابع تستی مناسب داشته باشد توانسته باشد نتیجه‌ی عالی کسب کند. ما در این خصوص از تعداد قابل توجهی داوطلب که در دانشگاه‌های خوب در حال تحصیل هستند، بررسی‌های مورد نیاز را انجام داده‌ایم و همه‌ی آن‌ها بر این نکته تأکید کردند. اگر پایه‌ی اول را خوب بنا نهاده باشید، یک منبع مناسب در انتهای آزمون‌ها به صورت خودآموز در اختیار دارید که شامل مجموعه‌ای از بهترین نکات و ایده‌های آموزشی خواهد بود که بعد از بررسی آزمون‌های برنامه‌ای طی سال گردآوری شده است.

پایه‌ی سوم: داشتن برنامه‌ریزی مناسب

بارها اتفاق افتاده است که دانش‌‌آموزان با توجه به این‌که با برنامه‌ی آزمون‌ها همراهی قابل قبولی دارند و از بهترین منابع و اساتید بهره‌مند هستند اما به دلیل ناآگاهی از برنامه‌ریزی صحیح نمی‌توانند نتایج مطلوبی کسب کنند. باید توجه داشت که نحوه‌ی مطالعه‌ی صحیح منحصربه‌فرد است و هر شخصی بعد از اجرای اصول برنامه‌ریزی باید روشی را برگزیند که بیش‌ترین بازدهی را برایش دارد.

پایه‌ی چهارم: تلاش و پشتکار

اصلی‌ترین پایه‌ی صندلی موفقیت، همین پایه است. عبور از مسیر کنکور و کسب نتایج عالی به آسانی میسر نیست. چه‌بسا داوطلبان بسیاری در تلاطم این مسیر چون تلاش و پشتکار و هم‌چنین اراده‌ی کافی برای کسب موفقیت ندارند زمین می‌خورند و قادر به حرکت در ادامه‌ی مسیر نیستند.

بیان این نکته نیز قابل ذکر است که صندلی موفقیت بدون پایه‌ی چهارم قابل نشستن نیست؛ زیرا کسانی هستند که پایه‌ی اول، دوم و هم‌چنین پایه‌ی سوم را به‌خوبی برای خود بنا کرده‌اند ولی برای رسیدن به موفقیت به شایستگی تلاش نکرده‌اند و منتظر اتفاقات خارق‌العاده هستند تا دیگران صندلی موفقیت را برای‌شان رزرو کنند.