راهکار‌های ساده‌ی ایجاد انگیزه (2)

بدون وجود انگیزه‌ی آموزشی قوی‌، حتی بهترین درس‌ها و کتاب‌ها و وسایل آموزشی برای دانش‌آموزان جذاب نخواهد بود.

راهکار‌های ساده‌ی ایجاد انگیزه (2)

بدون وجود انگیزه‌ی آموزشی قوی‌، حتی بهترین درس‌ها و کتاب‌ها و وسایل آموزشی برای دانش‌آموزان جذاب نخواهد بود. عنصر انگیزه‌، چه در وجه درونی و فردی و چه در وجه بیرونی و همگانی آن، یک عامل کلیدی در موفقیت دانش‌آموزانِ تمام مقاطع تحصیلی است. ناظران آموزشی دانش‌آموزان یعنی والدین‌، معلمان و مشاوران در ایجاد و انتشار انگیزه در میان دانش‌آموزان نقش محوری دارند.

راهکار‌های ساده‌ی زیر در ایجاد انگیزه‌ی آموزشی‌، خود ایجادکننده‌ی زمینه‌های مثبت دیگری از آموزش و یادگیری است. باید به این فعالیت‌های زیرساختی توجه ویژه داشت:

  • توصیف دقیق اهداف:

فعال بودن و تلاش برای تحقق اهداف‌، صرفاً در شرایطی محقق می‌شود که ارزش‌گذاری قابل قبولی برای فعالیت‌های‌مان داشته باشیم، اهداف انجام کار را بشناسیم و توصیف دقیق و روش‌های دقیق‌تری برای انجام آن‌ها در ذهن داشته باشیم. در غیاب اهداف واضح‌، انجام هر فعالیتی خسته‌کننده خواهد بود و این یعنی شروعی بر بی‌انگیزگی و افت کیفیت عملکرد.

در آغاز هر پروژه‌ای مسیر کلی و هدف از انجام بخش‌های مختلف هر فعالیت را به‌وضوح توصیف کنید. این فعالیت هدفمند‌، که اثری از سردرگمی‌، دوباره‌کاری‌، چنددستگی و عدم تمرکز در آن نیست، راه مستقیمی به سوی هدف پروژه خواهد یافت، در حالی که افراد حاضر در این پروسه با بیش‌ترین میزان انگیزه و پویایی مشغول به کار خواهند بود.

  • استفاده از فضای رقابتی مثبت:

رقابت سالم درسی در هر کلاس، یک عامل محرک تمام‌عیار و ارزشمند است و این عامل محرک علاوه بر ارتقای سطح علمی دانش‌آموزان به صورت مداوم، باعث افزایش انگیزه‌ی آنان برای تلاش بیش‌تر و انجام فعالیت‌های دقیق‌تر می‌شود.

برای ساختن روحیه‌ی رقابت دوستانه در دانش‌آموزان در هر کلاس یا جلسه‌ی مشاوره تلاش کنید. گاهی این فضای رقابتی بهتر از هر عامل دیگری‌، کار انتقال مفاهیم درسی را به انجام خواهد رساند. ضمن این‌که در کنار این رقابت سازنده‌، بروز استعداد‌ها و انگیزه‌ برای کوشش بیش‌تر را شاهد خواهیم بود.


منبع :