عمیق‌ترین شیرجه کاسینی به سمت قمر یخ‌زده زحل

فضاپیمای کاسینی امروز چهارشنبه در ارتفاع 50 کیلومتری از سطح انسلادوس و از میان گازهای توده‌ای این قمر یخ‌زده زحل عبور کند.

عمیق‌ترین شیرجه کاسینی به سمت قمر یخ‌زده زحل

فضاپیمای کاسینی امروز چهارشنبه در ارتفاع 50 کیلومتری از سطح انسلادوس و از میان گازهای توده‌ای این قمر یخ‌زده زحل عبور کند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا منطقه خراسان، این پرواز امروز در ساعت 15:22 به وقت گرینویچ انجام خواهد شد. این عمیق‌ترین شیرجه کاسینی در میان گازهای توده‌ای انسلادوس برای نمونه‌گیری از اقیانوس قمر زحل است. این فضاپیما پیش از این به سطح انسلادوس نزدیک شده بود، اما هیچ گاه از میان توده فعال این قمر در این ارتفاع کم قدم نگذاشته بود.

بر اساس اعلام ناسا، این پرواز به منظور کشف حیات در این قمر صورت نمی‌گیرد، بلکه هدف از آن فراهم آوردن شواهد جدیدی از ماهیت محیط‌زیست اقیانوس درون انسلادوس انجام خواهد شد.

از آنجا که تصور می‌شود توده گازی اطراف انسلادوس از اقیانوس زیرزمینی آن سرچشمه می‌گیرد، دانشمندان بر این باورند تا تحلیل این نمونه‌ها در فضاپیمای کاسینی، باعث روشن شدن مسأله وجود احتمالی حیات در این قمر خواهد شد.

تیم ماموریتی همچنین امیدوار است این پرواز شواهدی درباره میزان فعالیت گرمابی که در انسلادوس رخ می‌دهد، ارائه کند. فعالیت گرمابی مربوط به شیمی سنگ و آب‌های گرم است.

انسلادوس یک قمر یخ‌زده سیاره زحل است که اوایل ماموریت کاسینی کشف شد.

کاسینی در سال 1997 به فضا پرتاب و در سال 2004 در مدار زحل قرار گرفت و از آن زمان در حال مطالعه درباره این سیاره عظیم، مدارها و میدان مغناطیسی‌اش است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب