همکاری پژوهشگاه علوم انسانی با مدرسه مطالعات عالی فرانسه

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با مدرسه مطالعات عالی فرانسه تفاهم نامه همکاری امضا کرد.

همکاری پژوهشگاه علوم انسانی با مدرسه مطالعات عالی فرانسه

به گزارش خبرگزاری مهر، حسینعلی قبادی سرپرست پژوهشگاه علوم انسانی در این جلسه گفت: این جلسه فرصتی مناسب برای گسترش همکاری‌های علمی و فکری میان دو موسسه است زیرا زمینه رشد و تعالی فرهنگ انسانی در سطح بین المللی را فراهم می‌کند.

وی سیاست های وزارت علوم در زمینه گسترش همکاری های علمی در حوزه بین المللی و استقبال قابل توجه مراکز و موسسات پژوهشی و آموزشی از این سیاست ها را زمینه ساز رشد همکاری های علمی و پژوهشی عنوان کرد.

سرپرست پژوشگاه علوم انسانی گفتگوی میان فرهنگ‌ها را یکی از مهم‌ترین خدمات به جامعه بشری دانست و افزود: گفتگو و تبادل فرهنگ‌ها در کشور ما از ریشه‌های تاریخی و تمدنی برخوردار است که با واکاوی تاریخ و تمدن ایران می‌توان دریافت ایرانیان همیشه در استقرار صلح در جهان پیش قدم بودند.

قبادی ضمن اشاره به توانایی و ظرفیت های پژوهشگاه علوم‌انسانی و مطالعات فرهنگی، آمادگی این موسسه را برای همکاری‌های علمی و بین المللی با مراکز جهان اعلام کرد.  

پروفسور هوبرت رئیس مدرسه عالی پاریس نیز در این جلسه همکاری با پژوهشگاه علوم اسنانی را فرصتی مغتنم برای توسعه همکاری های پژوهشی با ایران دانست و براین بارو است که تبادل استاد و دانشجو در حوزه های مختلف علوم انسانی می‌تواند در مسیر این همکاری، بسیار مثمرثمر باشد.

وی ضمن معرفی مدرسه عالی پاریس به عنوان یکی از مراکز مهم ایران‌شناسی گفت: این موسسه در سال ۱۸۶۸ میلادی در زمان ناپلئون سوم تاسیس شد و یکی از معتبرترین موسسات در فرانسه و جهان ‌است.

رئیس مدرسه عالی پاریس با بیان‌ اینکه در این موسسه کسب تجربه عملی دانشجویان در امر پژوهش در کنار مبانی نظری و کاربردی علوم مورد تاکید است، گفت: درج عنوان «پراتیک» در نام این موسسه دال بر این موضوع بشمار می رود.

هوبرت تاکید کرد: مدرسه مطالعات عالی پاریس زیر مجموعه‌ای از مجموعه دانشگاهی «علوم و ادب پاریس» است که در سال ۲۰۱۰ میلادی از تجمیع ۲۵ دانشگاه معتبر شگل گرفته و در این مرکز تلاش می‌شود تا در حوزه علوم انسانی مفاهیم نوینی عرضه و از علوم انسانی و پیشبرد آن حمایت شود.

این مدرسه از نظر مطالعات ایران‌شناسی از مهم‌ترین مراکز ایران‌شناسی در فرانسه و جهان است و هم اکنون ۱۱ کرسی در خصوص زبان‌های ایرانی، فرهنگ و ادیان ایران باستان و ایران اسلامی را به خود اختصاص داده است.

در این مدرس کرسی های اسلام معاصر، کرسی تفسیر و الهیات تشیع، کرسی عرفان اسلامی، کرسی باستان‌شناسی، کرسی فقه و عقاید اسلامی تا قرن هشتم، کرسی فلسفه اسلامی، کرسی تاریخ و زبان‌شناسی تاریخی ایران باستان، کرسی مطالعات گنوسی، کرسی زبان‌شناسی هند و اروپایی، کرسی ادیان ایران باستان و کرسی دنیای عیلام و هخامنشی وجود دارد.

منبع :