کواچ: هیچکس برای منچستر فرگوسن نمی‌شود

اسلوبودان کواچ سرمربی تیم والیبال ایران می‌گوید با وجود نتایجی نامطلوبی که گرفتیم می‌توانیم به المپیک صعود کنیم.

کواچ: هیچکس برای منچستر فرگوسن نمی‌شود

به گزارش "ورزش سه"، اسلوبودان کواچ در نشست مطبوعاتی خود که با حضور سرپرست تیم ملی برگزار شد گفت:

نتایج ما در جام جهانی مطلوب نبود

ما بعد از جام جهانی جلسه‌ای نداشتیم، چون من به خاطر مشکل ویزا مجبور شدم از ژاپن به کشورم برگردم. نتایج ما در جام جهانی مطلوب نبود و اولین نفری که از آن ناراضی است، خودم هستم. مسئولیت کل نتایج را برعهده می‌گیرم. از طرف دیگر در سال‌ قبل به مقام ششم جهان رسیدیم و قهرمان بازی‌های آسیایی شدیم. تا آن زمان همه چیز به درستی پیش می رفت و مورد قبول همه بود.

در زمان قهرمانی کسی تقاضای مصاحبه مطبوعاتی نکرد

زمانی که قهرمان شدیم، کسی تقاضای مصاحبه مطبوعاتی نکرد، برای من جالب است که بعضی مواقع نتایج را واگذار کنیم تا تعداد زیادی از خبرنگاران را ببینیم. فدراسیون و تک‌تک اعضای تیم ملی در حال تلاش هستند تا به هدف‌مان‌ برسیم. با وجود نتایج نامطلوبی که گرفتیم، اعتقاد قلبی دارم که ایران موفق خواهد شد و به المپیک نیز می‌رسیم.

در جلسه امروز به نتیجه ای نرسیدیم

امروز نخستین جلسه تحلیل نتایج نه چندان مطلوب جام جهانی را برای پیدا کردن راه‌حلی مناسب برگزار کردیم. صادقانه بگویم که به نتیجه خاصی نرسیدیم و این جلسات قرار است ادامه پیدا کند، رئیس فدراسیون شما را در جریان نتیجه نشست‌ها قرار خواهد داد.

در ارتباط با بازیکنان راه درستی در پیش گرفتم

من از همان لحظه اول ارتباط ویژه‌ای با بازیکنان داشتم و ثابت شد که مسیر درستی را در پیش گرفته‌ام. من شنیدم که در رسانه‌های ایران گفته می‌شود رابطه مطلوبی بین کادر فنی و بازیکنان وجود ندارد و برخوردهای نامناسبی بین ما صورت گرفته است. بهتر است در این مورد از خود بازیکنان بپرسیم، چون به نظرم ما رابطه‌ای عالی داشتیم. ممکن است من گاهی مثل یک معلم با صدای بلند با شاگردانم حرف زدم، ولی آنها را نوازش هم کرده‌ام. ما با همین روش نتایج مطلوبی گرفتیم و شما می‌توانید آن را از بازیکنان استعلام کنید.

بازیکنان تاکنون برخورد زشتی از من ندیدند

دلایل بازی‌های ضعیف، عدم انگیزه کافی بازیکنان بود، فقط دو تیم از جام جهانی به المپیک راه پیدا می‌کردند و این موضوع انگیزه بازیکنان را از بین برد، علاوه بر این ممکن است در برخی بازی‌ها شاگردان من نتوانستند دستوراتم را به خوبی اجرا کنند. رابطه‌ای که من بین خودم و بازیکنان طراحی کرده‌ام تا قبل از جام جهانی مطلوب بود. شاید باید سختگیرانه‌تر با بازیکنانم برخورد می‌کردم ولی باز هم تاکید می‌کنم که رابطه خوبی بین ما برقرار بود. می‌توانید از بازیکنان بپرسید که آیا برخورد زشتی از من دیده‌اند؟ با این وجود ما خط قرمز‌هایی هم داشتیم که رعایت می‌شد. خواهش من این است که مبادا گمراه شوید و تصور کنید که کیفیت تیم ملی افت کرده است. بسیاری از ابرقدرت‌های دنیای والیبال نیز ممکن است امسال به المپیک نرسند.

بعد از دو مسابقه انگیزه بازیکنان ما از بین رفت

متاسفانه انگیزه‌های بازیکنان ما بعد از یکی دو مسابقه در جام جهانی از دست رفت، بهتر است در مورد تیم ملی براساس جام جهانی قضاوت نکنیم، به یاد داشته باشید که ما در سال‌های قبل چه نتایج خوبی به دست آوردیم.

نتیجه بد گرفتیم مشکلات نمایان شد

مشکل اصلی دستیاران من سوابق آنها بود، تا زمانی که ما نتایج خوبی می‌گرفتیم نواقص پوشش داده می‌شد، اما حالا که نتایج بدی گرفتیم مشکلات نمایان شده است. ما در این مورد با رئیس فدراسیون صحبت کردیم و در صورت ادامه همکاری که به آن خوشبین هستم نقایص وارد به کادرفنی برطرف خواهد شد.

در لیگ جهانی کسی نمی‌توانست حدس بزند که ما به جمع 6 تیم نهایی راه پیدا خواهیم کرد. بازیکنان ما نسبت به جام جهانی خیلی خوشبین بودند و با آن راحت برخورد کردند. آنها فکر می‌کردند آرژانتین را در بازی نخست به راحتی می‌بریم ولی پس از باخت به این تیم انگیزه‌های آنها متزلزل شد و وقتی مسجل شد که به المپیک نمی‌رسیم انگیزه آنها افت بیشتری کرد و به کانادا و استرالیا هم باختیم، مشکل ذهنی بازیکنان ما جزء نقایصی است که باید برطرف شود.

ولاسکو سطح والیبال ایران را یک پله بالا برد

همیشه مقایسه در سطح بالای مربیگری شروع می‌شود. من معتقدم در حیطه کاری خودم کارهای خوبی انجام دادم. من در ابعاد کوچکتر موفق بودم، همین مسئله برای کسانی که بعد از من به تیم پروجا آمدند نیز اتفاق افتاد و کاستلانی و همچنین گربیچ همیشه با من مقایسه شده‌اند. این بدان معنا نیست که این مربیان دچار نقص فنی و ضعف هستند، این مقایسه همیشه انجام می‌شود. ولاسکو سطح والیبال ایران را یک پله بالا برد و ما هم سعی کردیم راه او را ادامه دهیم. من فکر می‌کنم موفق بوده‌ام و والیبال ایران در حال حاضر ورزش اول کشور است. تنها چیزی که در تیم ایران مهم است کار زیاد است، هر بازیکنی که کار نکند بعد از یک ماه به یک بازیکن مبتدی تبدیل خواهد شد، ما بعد از ولاسکو با کار زیاد به نتایج مطلوب رسیدیم.

بعد از فرگوسن مربیان دیگر نتوانستند مانند او نتیجه بگیرند

آلکس فرگوسن بیش از 20 سال در تیم منچستریونایتد بود، بعد از او مربیان خوبی به این تیم آمدند ولی نتوانستند نتایج مطلوبی مثل او بگیرند. این نشانه ضعف مربیان و یا آن بازیکنان نیست، من از همان ابتدا گفتم که ولاسکو یکی از مربیان بزرگ جهان است و ادامه راه او و جانشینی او برای هر کسی افتخار بزرگی است. حالا نقش ایران در نقشه والیبال جهان برجسته‌تر شده است و من احساس غرور می‌کنم که راه او را ادامه دادم. من هیچ وقت قصد مقایسه خودم را با او ندارم چون معتقدم او یکی از بزرگترین مربیان دنیا است.

دستیاران من مانند خاری در چشم منتقدان هستند

صرفنظر از اینکه در تیم ملی به کارم ادامه می‌دهم باید بگویم فدراسیون والیبال هر آنچه را که احتیاج داشتم برای من فراهم کرد. من نمی‌دانم چرا دستیارانم مثل مرحوم حسین معدنی و رحمان محمدی مثل خاری در چشم برخی منتقدان هستند. خوشبختانه از روز نخست هیچ سوءتفاهمی بین من و فدراسیون وجود نداشت و اگر همکاری ما ادامه پیدا کند نیز بدون اختلاف به کار خود ادامه می‌دهیم.

نمی توان به همه چیز سیاه نگاه کرد

رابطه من و بازیکنان چارچوب مشخصی دارد. من نسبت به گرفتن صحنه المپیک در جام جهانی خوشبین بودم ولی این اتفاق نیفتاد. بهترین شاهد برای رابطه من و بازیکنان خود بازیکنان هستند که در متن مسابقات بودند. من تاکید می‌کنم که تسلیم نخواهیم شد و در رقابت‌های بعدی با رفع نقایص تلاش می‌کنیم موفق شویم. با وجود نتایج نامطلوبی که در جام جهانی گرفتیم، نمی‌توان به همه چیز سیاه نگاه کرد. برای مثال محمد موسوی بهترین مدافع و میلاد عبادی‌پور بهترین دریافت‌کننده جام جهانی شدند که نشان می‌دهد اتفاقات مثبتی هم در ژاپن برای ما افتاده است.

بازیکنان خوبی معرفی کردیم

امروز نخستین جلسه ما برگزار شد و فردا نشست دوم ما برای استحکام روابط بین دو طرف برگزار خواهد شد. هدف اصلی من این است که سزاوارترین بازیکنان به عنوان ملی‌پوش انتخاب شوند و کادر فنی را به نحوی تقویت کنیم که به بهترین شکل کار کنند. مطمئن باشید تیم ملی با من و بدون من صاحب کیفیت لازم خواهد بود و توانایی رسیدن به المپیک را دارد. ما در یک سال و نیم گذشته بازیکنان خوبی را به تیم ملی معرفی کرده‌ایم که پیدا کردن جایگزین برای آنها کار سختی است. آنها بهترین بازیکنان دنیا هستند. ساختار فعلی تیم ملی به حد کافی مناسب است. ما ترکیبی از جوانان و بازیکنان باتجربه را در اختیار داریم که تا 10 سال آینده می‌توانند بار دیدارهای بین‌المللی را به دوش بکشند.

می خواهیم نتایج بد گذشته تکرار نشود

برنامه لیگ برای من ارسال شده و من برای دیدن مسابقات برنامه‌ریزی می‌کنم. اگر همکاری من با فدراسیون ادامه پیدا کرد قطعا این کار را انجام خواهم داد. به اعتقاد من بازیکنان در طول سال احتیاج به مسابقات قوی و همچنین استراحت لازم دارند تا برای مسابقات ملی مهم آماده باشند. لیگ قوی بازیکنان را برای تیم ملی آماده‌تر می‌کند. هدف ما این است که نتایج بد گذشته هرگز تکرار نشود.

از انتقادات استقبال می کنم

من با آغوش باز از انتقادات استقبال می‌کنم، تیم ملی ایتالیا هم یک بازیکن 18 ساله را با خود به جام جهانی آورده بود که اتفاقا خوب هم بازی کرد. جواد یک بازیکن استثنایی و قابل توجه است. متاسفانه او دچار اسپاسم کمر شد و پیش از آن هم بینی‌اش شکست وگرنه بازی‌های بیشتری به او می‌رسید. من به خاطر نتایج تیم جوانان و امید متاسفم. من معتقدم که او همچنان می‌تواند به تیم ملی کمک کند. ملاک من برای دعوت مجدد او و سایر ملی‌پوشان عملکرد آنها در لیگ است.

منبع :