گفتگو با پدر زهرا حسینی رتبه‌ی 17 منطقه‌ی 1

گفتگو با پدر زهرا حسینی رتبه‌ی 17 منطقه‌ی 1 را در زیر بخوانید...

گفتگو با پدر زهرا حسینی رتبه‌ی 17 منطقه‌ی 1


لطفا فرزندتان را معرفی کنید و بفرمائید از چه رشته‌ای چه رتبه‌ای کسب کرده‌اند؟

زهرا حسینی رتبه 31 کشوری رشته‌ی ریاضی و رتبه‌ی 17 منطقه‌ی 1.

از شغل و تحصیلات خودتان و پدرش بگوئید:

پدر: لیسانس متالوژی و فوق لیسانس مدیریت و کارمند

مادر: لیسانس برق و فوق و دکترای اقتصاد

فرزند شما از چه سالی به کانون آمد؟ نقش آزمون‌های کانون را در موفقیت او چگونه می‌دانید؟

از سال سوم و 2 سال است که در آزمون‌های کانون شرکت می‌کند.

قلم‌چی اتفاق خوبی در روند آموزشی او بود. استعداد خوبی داشت ولی انگیزه‌ی او پایین بود. کانون قلم‌چی در این 2 سال خیلی به او کمک کرد بعد از این‌که رتبه‌اش آمد از او پرسیدم اگر کانون نمی‌رفتی چه می‌شد؟ گفت رتبه‌ام بالای 1000 می‌شد و ارزیابی‌اش درست بود خودم هم همین ارزیابی را دارم.

چه شد که او را در آزمون‌های کانون ثبت‌نام کردید؟

پیشنهاد خود ایشان بود ما هم که تحقیق کردیم دیدیم پیشنهاد خوبی است و منجر به انگیزه‌ی بیشتر او شد.

شما که بخشی از زندگیتان به واسطه‌ی کار بیرون از خانه می‌گذرد وقتی به منزل می‌آئید چگونه برای فرزندتان زمان می‌گذارید؟

خیلی زمان نگذاشتیم اما آن مقداری که منزل بودیم سعی کردیم همراهی کنیم و در حد حضورمان سعی کردیم فعال باشیم مثلا جلسات آقای قلم‌چی را باشیم و فعال باشیم.

آیا جلسات برترهای آقای قلم‌چی را بعد از هر آزمون شرکت می‌کردید؟ تاثیر این جلسات بر روی موفقیت فرزندتان یا زندگی خودتان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

 خیلی مفید بود. خود آزمون‌ها که خیلی موثر بود جلسات بعد از آزمون‌ها هم که برگزار می‌شد نکات آموزنده‌ای داشت برای دخترم و حتی برای خود ما هم نکاتی داشت. ما چیزهای زیادی از آقای قلم‌چی یاد گرفتیم.

آیا شما فرزندتان را در روزهای آزمون همراهی می‌کردید؟ در طول مسیر در مورد چه موضوعاتی گفتگو می‌کردید؟

خودم علاقمند بودم طی مسیر او را همراهی کنم همسرم هم همین‌طور، در نتیجه سعی می‌کردیم لااقل مسیر را همراهی بکنیم. اتفاقا در جلسات هم آقای قلم‌چی تاکید روی این موضوع داشتند. مواردی که مطرح می‌کردیم لزوما طوری نبود که مباحث درسی باشد و آن تکنیک‌هایی که آقای قلم‌چی می‌گفتند را سعی می‌کردیم بحث کنیم.

دخترتان بعد جلسات چه حسی داشت؟ آیا بحث‌ها به منزل کشیده می‌شد؟ فضای گفتگو در منزل شما باز می‌شد در این زمینه‌؟ اثر مثبتی روی تحلیل کارنامه داشت؟

در منزل ما خیلی فضای گفتگو نیست و هر کسی مشغول کار خودش است و زمان به مطالعه می‌گذرد ولی آن میزانی که او و ما در جلسه اطلاعات می‌گرفتیم آن را به بحث می‌گذاشتیم؛ گاهی اختلاف نظرهایی وجود داشت با هم بحث می‌کردیم و صحبت‌های آقای قلم‌چی را تحلیل می‌کردیم.

به نظرتان این فضای مطالعه از ابتدای کودکی او بوده؟ و چقدر روی مطالعه کردن او اثر گذاشته است؟

فضای مطالعه به نظر من خیلی موثر است حتی اگر به موضوع نامربوط هم باشد طوری که در منزل ما هم بوده هر کسی مطالعه‌ی موارد مورد علاقه‌اش را انجام می‌داد اما همین که مطالعه باشد و از کودکی هم در این فضا دانش‌آموزان رشد کنند خیلی موثر است.

خاطره‌ای از زندگی آموزشی فرزندتان هست که بخواهید بیان کنید؟

زهرا استعداد خوبی دارد هوش خوبی هم دارد من همیشه فکر می‌کردم یک‌ چیزی ممکن است به استعداد خدادادی او آسیب بزند و آن هم این که انگیزه‌ی کافی برای تلاش نداشته باشد. از سال سوم که وارد فضای آزمون‌های کانون شد دیدم که فرصت خوبی است که انگیزه ایجاد شود. هم خود آزمون‌ها و هم مباحثی که ایشان خیلی دقیق در جلسات مطرح می‌کردند. تجربه‌ی خودشان و علایقی که دارند در این حوزه می‌توانست انگیزه را برای تلاش بیشتر و یادگیری بیشتر چندبرابر کند.

آیا شما به سایت کانون مراجعه می‌کردید؟ بیشتر به کدام قسمت‌ها سر می‌زدید؟

بله به سایت کانون مراجعه می‌کردم صفحه‌ی شخصی دخترم را نگاه می‌کردم بیشتر هم بعد آزمون‌ها و تحلیل آزمون‌ها برایم مهم بود. برایم مهم بود که روند پیشرفتش و مسیر مطالعه‌اش را دنبال کنم که آیا هر درسی روند طبیعی دارد؟ چون اطلاعات خوبی بعد از هر آزمون در سایت قرار داده می‌شود روی آن بحث می‌کردیم و ارزیابی می‌کردیم که در آن مسیر چه اتفاقاتی دارد می‌افتد.

به عنوان یک اولیای موفق، چه توصیه‌ای به دیگر پدر و مادرها در زمینه‌ی "نقش اولیا" دارید؟

امروزه، عصر فرمان از بالا به پایین نیست بیشتر باید به دانش‌آموزان اعتماد کرد و فضا ایجاد کرد فقط مراقب بود که فضا مناسب باشد. دانش‌آموزان در این دوره از رسانه‌های مختلف اطلاعات زیادی می‌گیرند و خودشان اگر تصمیم بگیرند شاید خیلی بهتر باشد، آموزش تصمیم گرفتن خیلی مهم‌تر است. این‌که دانش‌آموزان یاد بگیرند تصمیم بگیرند کمتر به کارهای آن‌ها دخالت شود. به صورت غیرمحسوس مراقبت شود ولی تصمیم‌گیری اگر یاد داده شود مفیدتر است. اراده‌ی خودشان اگر تقویت شود خیلی بهتر است.

تهیه و تنظیم

ناهید منجمی