شیرینی موفقیت رتبه 13 منطقه 1 رشته‌ی ریاضی از زبان مادرش

گفتگو با مادر رتبه 13 منطقه 1 رشته‌ی ریاضی را در زیر مطالعه کنید...

شیرینی موفقیت رتبه 13 منطقه 1 رشته‌ی ریاضی از زبان مادرش

امروزه اهمیت نقش اولیا در موفقیت فرزندان بر کسی پوشیده نیست و اولیا اگر برای فرزندانشان زمان بگذرانند نتیجه خواهندگرفت و چه زیبا مادر پردیس حاجی‌رضی در گفتگوی زیر بیان می‌کند که " موفقیت فرزند آدم از موفقیت خود آدم شیرین‌تر است " و به راستی چه کسی بیش از والدین خواستار بهترین‌ها برای فرزندش است و شاید به همین دلیل است که آقای قلم‌چی اولیا را اولین و بهترین مشاور فرزندان می‌داند چرا که اولیا بیش از همه فرزندشان را می‌شناسند و بیش از همه او را دوست دارند. گفتگوی زیر را که با مادر یکی از دانش‌آموزان کانونی برتر تهران در کنکور 94 انجام داده‌ایم در زیر مطالعه کنید:


لطفا فرزندتان را معرفی کنید و بفرمائید از چه رشته‌ای چه رتبه‌ای کسب کرده‌اند؟

دخترم سیده پردیس حاجی سیدرضی رتبه‌ 13 منطقه 1 رشته‌ی ریاضی است که در آزمون‌های کانون میانگین تراز 7700 را داشت و در مدرسه‌ی فرزانگان 1 درس می‌خواند.

از شغل و تحصیلات خودتان بگوئید:

پزشک فوق تخصص گوارش و کبد بانوان هستم.

با توجه به این‌که خود شما پزشک هستید در سال کنکور چه کاری بسته به حرفه‌ی خود برای فرزندتان انجام دادید؟

هر کسی که پزشکی می‌خواند واحدهایی از روانشناسی می‌گذراند، من هم با دادن آرامش و این‌که اضطراب به چه روش‌هایی حذف می‌شود آشنایی داشتم و این موارد از این لحاظ که کمک کند به این‌که فرزندم مسیرش را راحت‌تر طی کند موثر بوده است. البته در کنارش تفریحات و مسائل تغذیه‌ای هم بوده.

شما که بخشی از زندگیتان به واسطه‌ی کار بیرون از خانه می‌گذرد وقتی به منزل می‌آمدید چگونه برای فرزندتان زمان می‌گذاشتید؟

از صبح تا شب درگیرم اما حتی وقتی در منزل نبودم با او در ارتباط بودم. در منزل هم وقتی حضور داشتم برنامه‌ی روزانه‌ی مدرسه‌اش را به نحوی که برایش اضطراب ایجاد نکند با او چک می‌کردم و سعی می‌کردم گپ و گفتی دوستانه هم داشته باشیم که صرفا مسائل درسی نباشد. درست است که رشته‌اش با من متفاوت بود اما دورادور به آن توجه داشتم.

چقدر گفتگو کردن را موثر می‌دانید؟

خیلی چون جوی که برای کنکور وجود دارد اضطراب دانش‌آموزان را افزایش می‌دهد و اگر ما به آن جو دامن بزنیم که رتبه شما چه شد و مقایسه کنیم بدتر می‌شود. اول این‌که مقایسه نکردن از همه چیز موثرتر بود. در صحبت‌هایمان من شاید تجربه‌هایی داشتم در اختیارش قرار می‌دادم از لحاظ ساعت‌هایی که مطالعه کند و نحوه‌ی مطالعه‌اش و فضای مطالعه. پدرش هم در تشویق کردن او موثر بود من از اول به او ایمان داشتم و شاید هم این به دلیل ارتباط تنگاتنگ دختر و مادری بوده باشد.

فکر می‌کردید دخترتان چنین رتبه‌ای کسب کند؟

من با توجه به نحوه‌ی یادگیری‌اش و مطالعه و پیش‌زمینه‌هایی که قبلا از او داشتم، انتظار رتبه‌ی زیر 50 را از او داشتم اما در مدرسه گاهی می‌گفتند می‌تواند رتبه‌ی زیر 10 هم بشود که فکر می‌کنم حتی این ‌صحبت‌ها استرس‌زاست.

فرزند شما از چه سالی به کانون آمد و وضعیت حضور او در آزمون‌های کانون چگونه بود؟

از تابستان 93 دانش‌آموز کانون بود.

دلیل این‌که فرزندتان را در آزمون‌های کانون ثبت‌نام کردید چه بود؟ به خواسته‌ی شما او را ثبت‌نام کردید یا فرزندتان خودش تمایل به شرکت در آزمون‌ها داشت؟

الان همه با کانون آشنایی دارند و آنقدر کار کانون وسیع است که دانش‌آموز و والدین برای برنامه‌ریزی در تمام کشور از آن اطلاع دارند. فکر می‌کنم این‌گونه است که دانش‌آموزی که به این فکر است و برنامه دارد که کنکور بدهد حداقل در آزمون‌های کانون شرکت می‌کند. بنابراین آشنایی با کانون یک موضوع همه‌گیر است.

چه کسی در منزل شما بیشتر پیگیر مسائل آموزشی او در مدرسه‌ بود؟ شما یا پدر پردیس؟

شاید من بیشتر ولی نه خیلی. به خاطر مشغله‌ی کاری جلسات را کم‌و بیش شرکت می‌کردم.

خودتان چقدر اهل کتاب خواندن هستید؟

من کتاب‌هایی که مطالعه می‌کنم عمدتا در ارتباط با کارم است و گاه کتاب‌های دیگری از جمله مسائل اجتماعی و رمان نیز مطالعه می‌کنم.

سابقه‌ی موفقیت و پیشرفت در خانواده‌ی شما غیر از شما و همسرتان به کجا برمی‌گردد؟ آیا پردیس الگوی دیگری در خانواده دارد؟

الگوی اصلی دخترم دایی او بود. برادر من پیمان فارسی رتبه 2 کنکور 76 رشته‌ی تجربی بود. هم نحوه ی مطالعه‌اش متاثر از او بود و باز حتی به توصیه‌ی دایی‌اش به رشته‌ی ریاضی رفت.

آیا به او فشار می‌آوردید که بیشتر درس بخواند؟

تقریبا تا عید خوب داشت پیش می‌رفت ولی تعطیلات عید تا آخر فروردین کمی خسته شده بود و نمی‌خواند در عین حال هم نمی‌شد زیاد به او فشار آورد. من به او گفتم هر یک دقیقه‌ای که نمی‌خوانی با این رقابت ممکن است یک نفر از شما جلو بزند از اردیبهشت بهتر شد و دوباره روی روال افتاد.

ابراز محبت و شادی شما وقتی در آزمون‌ها موفق می‌شد چگونه بود؟

موفقیت فرزند آدم از موفقیت خود آدم شیرین‌تر است حال چه در آزمون‌ها چه موارد دیگر، شادی ما مشخص بود و با موفقیتش خودش برای دفعات بعد بیشتر ترغیب می‌شد.

 وقتی رتبه‌اش خوب نمی‌شد سرزش نمی‌کردید؟

نه ما اصلا به او فشار نمی‌آوردیم.

کانون را چقدر در موفقیت پردیس موثر می‌دانید؟

مجموعا با توجه به این‌که کانون یک سیستم منسجم و منظم است و نظم مهمترین چیز و تعیین کننده است اگر کسی از من بپرسد کانون را حتما به او معرفی می‌کنم البته در کنارش خانواده و مطالعه‌ی خود فرد هم موثر است.

آیا خودتان را یک الگوی عملی در زمینه‌ای برای فرزندتان می‌دانید؟ مثلا در زمینه‌های از جمله کتاب‌خوانی یا سخت‌کوشی و تلاش، مطالعه‌ی کتاب یا موارد دیگر.

به طور نسبی در مورد کتاب‌خوانی و از لحاظ سخت‌کوشی نیز به صورت صد درصد بله. اما امروز الگوبرداری فرزندان لزوما فقط از خانواده نیست.

به عنوان یک اولیای موفق، چه توصیه‌ای به دیگر پدر و مادرها در زمینه‌ی "نقش اولیا" دارید؟

موفقیت در کنکور فقط با درس خواندن صرف نیست یعنی تفریح در کنارش شرکت در آ‍زمون‌ها برآورد وضعیت فرزند، محیط آرام و بدون اضطراب و از همه چیز مهم‌تر مقایسه نکردن بچه‌ها در رشته‌های مختلف و اهمیت دادن به آن‌چه فرزند دوست دارد و علاقه دارد. نقش اولیا هم فقط هم محدود به موفقیت در کنکور نیست در زندگی هم هست.

تهیه و تنظیم

ناهید منجمی