کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 5 آبان 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است...

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 5 آبان 94

یک سؤال، 5 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


سال سوم ریاضی‌ام و باید برای چند درس به کلاس تقویتی بروم. متأسفانه درصدهایم در آزمون‌ها خوب نیست ولی برای بهتر شدن معدل امسال، هدف‌گذاری کرده‌ام.

پاسخ 1- هدف‌گذاری برای بهتر شدن معدل، سرشاخه‌ی پیشرفت درسی است که برای دست‌یابی به آن باید زیرشاخه‌ها را بهبود بخشید. زیرشاخه‌ها، تک تک درس‌هایی هستند که باید با دقت مطالعه کرد، یاد گرفت، تثبیت کرد و بر آن‌ها تسلط یافت. تداوم در حل تمرین تشریحی، تکمیل‌کننده‌ی مرحله‌ی ادراک و استفاده‌ی بهینه از کلاس‌های تقویتی است. افراد دارای انگیزه‌ی پیشرفت نیاز به موفقیت دارند تا از کنار هم گذاشتن موفقیت‌های کوچک، راه رسیدن به موفقیت‌های بزرگ را هموار کنند.

سارا شفافی

پاسخ 2- یقیناً شما در قسمت دوم و سوم مراحل یادگیری و مطالعه یعنی تثبیت و تسلط نیاز به دقت بیش‌تری دارید. مفاهیم را با تمرین‌های تشریحی و کتاب‌های پرتکرار تثبیت کنید. سپس برای بهبود مهارت‌های آزمونی و ارتقای درصدها از کتاب‌های آبی تست‌های کنکور سراسری را تمرین کنید. با توجه به تأثیر معدل در کنکور هدف‌گذاری برای معدل را درس‌محور و با توجه به نقاط ضعف و قوت خود انجام دهید.

بهادر جبلی

پاسخ 3- بالا رفتن نمرات آزمون‌ها و معدل شما در مدرسه هر دو وابسته به افزایش یادگیری شماست. سعی کنید با پیش‌خوانی در کلاس درس حاضر شوید و در کلاس هم به توضیحات معلم به طور کامل گوش فرا دهید. پس از آن به بازیابی مطالب بپردازید؛ یعنی هر آن‌چه را از درس فرا گرفته‌اید به زبان خودتان بنویسید و به حل تمرین‌های مرتبط و تست‌های استاندارد بپردازید.

محمد کتابدار

پاسخ 4- با توجه به این‌که به مدرسه هم می‌روید سعی کنید در مدرسه درس را خوب یاد بگیرید ولی اگر احساس می‌کنید به کلاس هم نیاز دارید حداکثر در دو یا سه درس در کلاس ثبت نام کنید؛ چون بیش‌تر از آن وقت شما را خواهد گرفت و زمانی برای مطالعه در منزل نخواهید داشت. برای پیشرفت درسی باید کتاب درسی را خوب مطالعه کنید و تست هم بزنید. روش‌هایی را که باعث پیشرفت شما می‌شود شناسایی کنید و برای تمام درس‌های‌تان تعمیم دهید.

محمد تره‌باری

پاسخ 5- اولویت قرار دادن معدل در سال سوم کاری بسیار مهم و اثرگذار است. قطعاً اگر نتوانستید در آزمون نتیجه‌ی مورد نظر را کسب کنید باید دنبال علت آن بگردید. کلاس‌های تقویتی باید فرصتی برای شما برای مطالعه‌ی بیشتر و یادگیری بهتر باشد اما اگر کلاس‌ها برای شما مانعی ایجاد می‌کند که نمی‌توانید درس‌های‌تان را به‌خوبی مطالعه کنید با برنامه‌ریزی دقیق‌تر آن را اصلاح کنید.

سیدمحمد حسینی