کشف بزرگترین سیستم دو ستاره‌ای نادر حین بوسه مرگ

ستاره‌شناسان رصدخانه جنوب اروپا موفق به شناسایی داغ‌ترین و بزرگترین سیستم ستاره‌ای دوتایی تا به امروز شده‌اند که در آن، دو ستاره با یکدیگر در تماس بوده و ماده به اشتراک می‌گذارند.

کشف بزرگترین سیستم دو ستاره‌ای نادر حین بوسه مرگ

به گزارش سرویس علمی ایسنا، به گفته محققان، سیستم VFTS 352 در فاصله حدود 160 هزار سال نوری از زمین در سحابی رتیل در ابر بزرگ ماژلانی قرار دارد.

این سیستم احتمالا به سمت یک پایان دراماتیک در حال حرکت بوده که ادغام به شکل یک ستاره غول‌پیکر یا شکل‌گیری یک سیاهچاله دوتایی خواهد بود.

سیستم VFTS 352 از دو ستاره غول‌پیکر و بسیار درخشان و داغ تشکیل شده که در مداری بیش از یک روز زمینی دور یکدیگر می‌چرخند.

مرکز این دو ستاره تنها 12 میلیون کیلومتر از هم فاصله دارد.

این ستاره‌ها به قدری به یکدیگر نزدیکند که سطوح آنها روی هم افتاده و یک پل بین آنها شکل گرفته است.

VFTS 352 نه تنها بزرگترین سیستم شناخته شده تاکنون در گروه سیستم‌های دوتایی با تماس بیش از حد بوده و دارای جرم ترکیبی حدود 57 برابر خورشید است، بلکه همچنین داغ‌ترین سیستم با دمای سطحی 40 هزار درجه سانتیگراد است.

ستارگان افراطی مانند این دو جزو سیستم دوتایی، نقش مهمی در تکامل کهکشان‌ها ایفا کرده و تصور می‌شود که تولید کننده‌های اصلی عناصری مانند اکسیژن باشند.

اینگونه ستارگان دوتایی همچنین با رفتارهای غیرعادی مانند نمونه مشاهده شده توسط ستارگان خون‌آشام مرتبط هستند که در آن یک ستاره کوچک‌تر، ماده سطح ستاره بزرگتر را می‌مکد.

اما در مورد سیستم دوتایی مذکور، هر دو ستاره تقریبا به یک اندازه هستند از این رو ماده نیز توسط هیچ کدام مکیده نشده، بلکه در عوض به اشتراک گذاشته می‌شود.

طبق برآوردها، ستارگان موجود VFTS 352 حدود 30 درصد از ماده خود را به اشتراک می‌گذارند.

چنین سیستمی بسیار نادر بوده، زیرا این مرحله از حیات ستاره‌ای بسیار کوتاه است و مچ‌گیری آنها حین عمل را دشوار می‌سازد.

نتایج این تحقیق در مجله Astrophysical منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب