استفاده ژاپنی‌ها از کشاورزان روبوتیک به جای انسان‌ها در مزارع

ژاپن که از سردمداران استفاده از روبات‌ها در جهان است در نظر دارد از این ابزارها برای کار در مزارع و کشاورزی نیز استفاده کند.

استفاده ژاپنی‌ها از کشاورزان روبوتیک به جای انسان‌ها در مزارعبه گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ یک شرکت ژاپنی اعلام کرده است که قصد دارد اولین مزرعه تمام روبوتیک کاشت و برداشت کاهو را در سال 2017 راه‌اندازی کند.

گفتنی است، این شرکت اعلام کرده است قصد دارد به جای استفاده از انسان از روبات‌ها برای کار در کارخانه‌ کشت کاهو استفاده کند‌. 

بررسی‌ها نشان می‌دهند، این شرکت اعلام کرده قصد دارد بیش از 10 میلیون بوته کاهو در یک سال پرورش دهد و در کارخانه این شرکت هیچ انسانی مشغول به کار نخواهد بود و روبات‌ها در 6 مرحله به کاشت و برداشت کاهو‌ها اقدام خواهند کرد.

شرکت ژاپنی حتی در نظر دارد روبات‌ها به طور خودکار به تنظیم سطح درجه حرارت،‌ نور محیط و حتی اعتدال بخشیدن به سطح دی‌اکسید کربن مورد نیاز بپردازند. 

هدف از این کار بازده سود 25 درصدی،‌ کاهش حدود 50 درصدی هزینه استخدام و بیمه نیروی انسانی و نیز کاهش هزینه تمام شده برای مصرف کنندگان نهایی است.

محل ساخت کارخانه تولید کاهو در منطقه kizugawa در کیوتوی کشور ژاپن خواهد بود. 

شرکت ژاپنی Vegetus در حال حاضر با تولید 7.7 دهم میلیون بوته کاهو در کارخانجات سبزی خود که با نور مصنوعی کار می‌کنند یکی از بزرگترین تولید کننده‌های این نوع سبزی در جهان است. 

قرار است در این کارخانه از نور مصنوعی LED و سیستم نور‌رسانی مشابه با طلوع و غروب خورشید و نوع خاص خاک و سیستم آبیاری پیشرفته استفاده شود.

مساحت زیر سطح این مزرعه در حدود 4 هزار و 800 متر مربع خواهد بود و هزینه ساخت آن در حدود 2 میلیارد Yen تخمین زده شده است.

قرار است در این مزرعه روبات‌هایی با قابلیت حرکت به انجام وظایف گوناگون بپردازند. 

کارشناسان اعلام کرده‌اند با وجود سخت بودن جایگزینی انسان با روبات بویژه در مراحل اولیه کاشت بذر و نهال کاهو اینکار را در آینده نزدیک به انجام خواهند رساند. 

از جمله دیگر مزایای ساخت مزرعه روبوتیک پرورش کاهو،‌ عدم نیاز به استفاده از آفت‌کش های شیمیایی و نیز عدم آلودگی کاهو به انواع بیماری ها و عوامل سمی را می‌توان نام برد. 

منبع :