ساخت توربین بادی جدید برای بهره‌برداری حداکثری از توان باد

محققان دانشگاه سمنان موفق به طراحی و ساخت توربین بادی مستقل از برج و شناور در هوا به همراه سیستم کنترل زاویه پره‌ها برای بهره‌برداری حداکثری از توان باد شدند.

ساخت توربین بادی جدید برای بهره‌برداری حداکثری از توان باد

به گزارش سرویس علمی ایسنا، داوود معروفی، مسؤول مرکز مالکیت فکری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان با اعلام این خبر گفت: این توربین بادی مستقل از برج و شناور در هوا توسط دکتر نیما امجدی، عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه سمنان، مهندس مسعود قنبری از فارغ التحصیلان این دانشگاه ساخته شده و با همکاری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان در اداره کل مالکیت صنعتی و ثبت اختراع به شماره 86096 به ثبت رسیده است.

امجدی در مورد این توربین بادی اظهار کرد: این اختراع تلفیقی از مهندسی برق و تبدیل انرژی است و راهکاری جدید در زمینه تولید انرژی الکتریکی بادی را ارائه می‌دهد.

وی با بیان اینکه، این توربین بادی در عین سادگی از ساختار مؤثر کاربردی و فنی بهره می‌گیرد که امکان صنعتی شدن آن را فراهم می‌کند، افزود: از اساسی‌ترین چالش‌های توربین‌های بادی امروزی می‌توان به مواردی همچون محدود بودن ارتفاع مجموعه بدلیل ساختار برج، هزینه‌های گزاف برج در توربین‌های بادی، زیاد بودن مساحت مورد نیاز جهت احداث مزرعه بادی و نیاز توربین‌های بادی به مکانیزم چرخشی به سمت باد اشاره کرد که در توربین جدید مشکلات مطرح شده برطرف و با داشتن دینامیک خاص در این توربین بادی، سیستم کنترلی جهت تنظیم پره‌های توربین برای دسترسی به ماکزیمم توان نیز ارائه شده است.

امجدی هدف از این اختراع را تولید انرژی الکتریکی بادی در مناطقی که قابلیت نصب توربین‌های متداول دارای برج وجود ندارد، دانست و گفت: با توجه به افزایش سرعت باد در ارتفاعات و بدلیل محدودیت‌ها و هزینه‌های توربین‌های برج دار، استفاده از توربین بادی شناور در هوا پیشنهاد شده که می‌تواند گزینه مناسبی برای بهره‌برداری از انرژی سرشار باد باشد.

امجدی با تأکید بر اینکه این مکانیزم می‌تواند به عنوان یک منبع انرژی مطمئن مورد استفاده قرار گیرد، خاطرنشان کرد: امکان احداث در مناطق مرتفع و در نتیجه بهره گیری از منبع انرژی مؤثرتر توان بادی، عدم نیاز به فوندانسیون و برج و در نتیجه هزینه تولید، نصب و احداث پایین، طراحی کاربردی و عیب‌یابی و تعمیرات بسیار آسان از مهمترین مزایای این سیستم است.

منبع :