کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 4 آبان 94

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی متن اثرگذارتر است..

کدام پاسخ را می‌پسندید؟ یک سؤال، 5 پاسخ- 4 آبان 94

یک سؤال، 5 پاسخ

بیش‌تر اوقات دیدن و خواندن پرسش‌های دیگران، خود، از مطالعه‌ی چندین صفحه‌ی‌ متن اثرگذارتر است. آدم را به فکر فرو می‌برد، ذهن را می‌پروراند، زبان را به گردش درمی‌آورد و قلم را به حرکت وامی‌دارد! این صفحه متعلق به همه‌ی دانش‌آموزان و مشاوران است؛ همه‌‌ی کسانی که دوست دارند بپرسند و همه‌ی کسانی که جواب‌های‌شان راهی است برای عمیق‌تر شدن و درک بیش‌تر مسئله. برای همین، چه دانش‌آموز باشید چه مشاور و پشتیبان، در این‌جا، هم می‌توانید بپرسید هم می‌توانید یاد بگیرید.


من یک سال چهارمی هستم و به انجام تکالیف خود مقیدم. مشکل اصلی من فراموشی درس‌های سال‌های گذشته به‌ویژه سال دوم دبیرستان است. چگونه می‌توانم امیدوارتر باشم؟

پاسخ 1- برنامه‌ی راهبردی، برنامه‌ای هدفمند و متعادل است که اگر آن را برای رسیدن به هدفتان انتخاب کرده‌اید، مطمئن باشید به همه‌ی نیازهای‌تان از جمله مرور درس‌های سال دوم به موقع و در زمان مقتضی پاسخ داده می‌شود؛ پس نگرانی معنی ندارد. اهتمام در انجام تکالیف سال چهارم، نقطه‌ی قوت شماست. اجازه ندهید افکار مزاحم آن را کم‌رنگ کند. تعادل و تناسب و وضوح و شفافیت در برنامه‌ی مطالعاتی هر گونه نگرانی را برطرف و هر نیازی را مرتفع می‌کند به شرط آن‌که:

- به برنامه‌ی راهبردی آزمون‌ها اعتماد کنید.

- در تکمیل دفتر برنامه‌ریزی کوتاهی نکنید.

سارا شفافی

پاسخ 2- برنامه‌ی آزمون بهترین نقشه‌ی راه شماست. درس‌های سال دوم و سوم به چند طریق که یکی از آن‌ها زوج‌درس‌ها و یکی دیگر درس‌های الزامی پایه و پنجره‌های باز است، در طول سال مطالعه خواهد شد. با بالا بردن ساعت مطالعه تا حد مطلوب می‌توانید بخشی از وقت خود را در کنار درس‌ها و تکالیف مدرسه به مطالعه‌ی درس‌های پایه اختصاص دهید.

محمد کتابدار

پاسخ 3- برنامه‌ی راهبردی به شما آرامش خاطر می‌دهد؛ زیرا مسیر آینده را به‌خوبی برای شما ترسیم کرده است و آن‌چنان این مسیر روشن و واضح است که فردی متعهد همچون شما با اجرایی کردن آن و اضافه کردن برنامه‌ی شخصی به آن می‌توانید بهترین نتیجه را بگیرید.

سیدمحمد حسینی

پاسخ 4- بزرگ‌ترین عامل امیدواری رضایت از عملکرد خود است؛ اما چگونه؟ شما معجزه‌ی مرور را فراموش کرده‌اید. مرور، شیوه‌های مختلفی دارد. شما می‌توانید با تست‌زنی از سؤالات سال‌های گذشته و کتاب آبی قسمت اعظمی از مطالب و راهکارهای تستی را دوره کنید. یقیناً با تمرین و مرور مستمر و به وسیله‌ی ایستگاه‌های جبرانی آزمون‌ها مطالب فراموش‌شده، بازیابی می‌شوند.

بهادر جبلی

پاسخ 5- سؤال شما نشان می‌دهد که به برنامه‌ی مدرسه و انجام کارهای روزانه‌تان متعهد هستید. توجه داشته باشید که اگر شما با برنامه‌ی آزمون‌ها هماهنگ باشید تمام درس‌های کنکور را چند بار مطالعه و مرور خواهید کرد. چون منطق برنامه‌ی آزمون‌ها به گونه‌ای طراحی شده که مباحث مشترک با سال چهارم و سال‌های پایه هم‌زمان مطالعه می‌شوند و مباحث غیر مشترک به صورت زوج‌کتاب در هر نیم‌سال مطالعه خواهند شد؛ یعنی شما در یک نیم‌سال مباحث غیر مشترک سال دوم و در یک نیم‌سال هم مباحث غیر مشترک سال سوم را مطالعه می‌کنید. از بابت فراموشی درس‌های سال دوم اصلاً نگران نباشید و فقط با برنامه‌ی راهبردی هماهنگ باشید. در صورتی که نتوانستید در هر آزمون، مباحث پایه را به طور کامل مطالعه کنید، در پنجره‌های باز می‌توانید نواقص خود را برطرف کنید.

محمد تره‌باری