چگونه فرزندمان را به عادات خوب مطالعه تشویق کنیم؟

تشویق فرزندان برای بهبود عادات خوب مطالعه مهم‌ترین نکته‌ای است که شما به عنوان یک پدر یا مادر می‌توانید انجام دهید.

چگونه فرزندمان را به عادات خوب مطالعه تشویق کنیم؟

تشویق فرزندان برای بهبود عادات خوب مطالعه مهم‌ترین نکته‌ای است که شما به عنوان یک پدر یا مادر می‌توانید انجام دهید. با اثبات کردن این موضوع که آموزش و تعلیم خیلی مهم و باارزش است شما راحت‌تر می‌توانید آن‌ها را به مسیر درست برای موفقیت هدایت کنید. مهارت‌ها و استعدادهای فرزندان خود را شناسایی کنید و به آن‌ها کمک کنید که استعدادهای‌شان شکوفا شود.

1. از همان سنین پایین فعالیت‌های علمی را به کودکانتان معرفی کنید. برخی از پیشنهادات: خواندن کتاب، طراحی، نقاشی، حساب ساده‌ی ریاضی، درگیر شدن در تمرینات دستور زبان عمومی، یادگیری یک زبان خارجی، یادگیری کلمات جدید از طریق کشیدن نقاشی.

 • شما می‌توانید به‌‌راحتی اسباب‌بازی، لوازم هنری، کتاب‌های کار، فلش‌کارت و سایر وسایلی را که برای یادگیری و آموزش فرزندتان مناسب است تهیه کنید.

 • زمانی را اختصاص دهید که به همراه فرزندتان کتاب‌ بخوانید. حتی اگر آن‌ها خودشان قادر به خواندن باشند،  دوست دارند که شما هم مشارکت کنید. کودکان توجه پدر و مادر را خیلی دوست دارند و از آن لذت می‌برند.

2. زمانی که فرزندتان از مدرسه تکالیفی را دریافت می‌کند، مثلاً در طول دوران مهد کودک، به آن‌ها آموزش دهید که زمانی را برای انجام تکالیفشان در نظر بگیرند. به آن‌ها بگویید که اگر آن‌ها زمانی را برای انجام دادن تکالیفشان در نظر بگیرند می‌توانند در ساعات دیگر با خیال آسوده به بازی و تفریح برسند. به جای این‌که مدام با آن‌ها دعوا کنید که تکالیفش را انجام دهد، زمان مخصوصی را در نظر بگیرید و فرزندتان را تشویق کنید در این زمان تکالیفش را انجام دهد. خودتان هم آن‌ها را همراهی کنید و به آن‌ها در فهم مسائل کمک کنید.

3. زمانی که کودک شما کمی بزرگ‌تر شده و کم کم مستقل می‌شود، کمی از دخالت خود در زمانی که او کارش را انجام می‌دهد، کم کنید. زمان اواخر دوران ابتدایی و اوایل راهنمایی زمان مناسبی برای این کار است البته این بستگی به سرعت به بلوغ رسیدن فرزندتان دارد.

 • به آن‌ها یادآوری کنید که باید تکالیف هر روز را درست بعد از مدرسه انجام دهند؛ اما به جزئیات این‌که آن‌ها با چه روندی تکالیف را انجام می‌دهند وارد نشوید. شما لزوماً نیازی نیست که بدانید آن‌ها تکالیف را از قبل انجام می‌دهند. با این حال شما ممکن است به تاریخ‌های امتحان و تکالیف فرزندتان نگاه کنید و آن‌ها را تشویق کنید که در زمان مناسب و به‌موقع انجام دهند.

 • در دوره‌ی متوسطه فرزند شما در مدرسه چند تکلیف از کلاس‌های متعدد با زمان‌های متعدد خواهد داشت. آن‌ها را از این‌که تکلیف را در شب قبل از آن تاریخ انجام دهند، دلسرد کنید. درعوض مطمئن شوید که آن‌ها کمی از کار را هر روز انجام می‌دهند و تا آن تاریخ، تکالیف را تمام می‌کنند.

4. زمانی که فرزندتان در مقطع دبیرستان است کم‌تر به فرزندتان یادآوری کنید که تکالیفش را انجام دهد و در این حالت عملکرد او را ببینید. اگر او تکالیف مدرسه را در همان روز انجام می‌دهد به شما تبریک می‌گوییم. شما توانسته‌اید عادات خوب مطالعه را به او بیاموزید. اگر این چنین نیست بر انجام کار آن‌ها در صورت لزوم نظارت داشته باشید.

 • به فرزندتان بگویید که ابتکارشان را در تکمیل کار خود نشان دهند. درنتیجه این اعتمادبه‌نفس را در خود داشته باشند که  به طور مستقل می‌توانند کارهای خود را مدیریت کنند. شما نیز با پاداش از آن‌‌ها حمایت کنید.

5. هم‌چنان که حجم کار و مطالعه‌ی فرزندتان افزایش می‌یابد، به او استراتژی‌های مؤثر آموزش را برای مقابله با حجم زیاد کار آموزش بدهید. پیشنهادات شامل موارد زیر است:

 • نوشتن هر کار در یک لیست یا دفترچه‌ی یادداشت با در نظر گرفتن زمانی که باید این کار انجام شود.

 • برای پروژه‌های بزرگ‌تر، تاریخ‌های مقرری را برای مراحل خاصی از پروژه، قبل از زمانی که قرار است تحویل داده شود، تنظیم کنید.

 • ساخت فلش‌کارت برای به خاطر سپردن کلمات، نکته‌های مهم، مفاهیم زبان‌های خارجی و...

 • شروع به مطالعه برای امتحان حداقل 3 روز قبل از روز امتحان تا در حافظه تثبیت شود.

 • در امتحانات پایان سال کتاب را به چند قسمت تقسیم کنید و زمانی را در نظر بگیرید که در آن زمان آن قسمت را مطالعه کنید.

 • پیدا کردن هم‌کلاسی برای مطالعه‌ی گروهی

 • یادداشت‌برداری دقیق در کلاس و بررسی آن بعد از مدرسه

6. حتی زمانی که فرزندانتان دبیرستانی هستند و باید خودشان کارهای‌شان را مدیریت کنند از آن‌ها در مورد پروژه‌ها، آزمون‌ها و برنامه‌ریزی‌شان برای تکمیل تکالیف بپرسید. سؤال شما به آن‌ها یادآوری می‌کند که سریع‌تر برنامه‌ریزی کنند و کارشان را سریع‌تر انجام دهند. شما باید به آن‌ها نشان دهید که به موفقیت تحصیلی آن‌ها دقت می‌کنید و به آن‌ها برای داشتن عادات خوب مطالعه، پاداش خواهید داد.


منبع :