فیزیک و چند نکته درباره‌ی آن

درس فیزیک، مباحث بسیار گسترده و مهمی را شامل می‌شود و در بالا و پایین شدن تراز خیلی مؤثر است. مواردی که باید در یادگیری این درس در نظر گرفته شود، به قرار زیر است.

فیزیک و چند نکته درباره‌ی آن

درس فیزیک، مباحث بسیار گسترده و مهمی را شامل می‌شود و در بالا و پایین شدن تراز خیلی مؤثر است. مواردی که باید در یادگیری این درس در نظر گرفته شود، به قرار زیر است:

1- بهتر است فیزیک را از همان اول دبیرستان کم کم و پله پله سر کلاس خوب یاد بگیریم؛ زیرا مباحث فیزیک مانند ریاضی، درسی زنجیروار است و وقتی سنگ بنای یک مبحث را بد بگذارید، روی فهمیدن و یادگیری خیلی از موارد دیگر تأثیر جبران‌ناپذیری می‌گذارد. قابل توجه دانش‌آموزان سال اول یا دوم که می‌خواهند از الان خود را برای کنکور آماده کنند.

2- کتاب‌های درسی بسیار مهم‌اند و این در حالی است که 99 درصد دانش‌آموزان ریاضی و فیزیک را فقط از روی جزوه و کتاب‌های کمک‌آموزشی می‌خوانند.

3- برای شروع، از کتاب درسی شروع کنید:

تمام متن کتاب را خط به خط بخوانید.

مثال‌های داخل متن را بدون نگاه کردن به حل آن‌ها حل کنید؛ سپس حل خود را با حل کتاب مقایسه کنید.

تمرین‌های کتاب را بدون نگاه کردن به حل‌المسائل حل کنید؛ سپس اشکالات خود را از معلم، هم‌کلاسی‌ها یا... بپرسید؛ در غیر این صورت به دفتر حل تمرین یا حل‌المسائل مراجعه کنید.

فرمول‌ها از روی تعاریف کمیت‌ها نوشته می‌شوند؛ بنابراین حل مسئله‌ی فیزیک بدون یادگیری مطلب آن تقریباً غیر ممکن است؛ به علاوه با دانستن تعریف کمیت نوشتن فرمول صرفاً نمادگذاری خواهد بود. مثلاً چگالی سطحی: بار الکتریکی (q) موجود در واحد سطح خارجی رسانا (A) یعنی q/A.

وقتی مطلب را از روی کتاب خواندید و مثال‌ها و تمرین‌ها را حل کردید، باید آن‌قدر از آن مبحث تست بزنید تا فرمول‌ها و راه‌حل‌ها به همراه کاربردشان ملکه‌ی ذهنتان شوند.

برای دوره و تمرین تست زدن، از تست‌های کنکورهای گذشته استفاده کنید.

کنار هر کدام از سؤالات که نتوانسته بودید هیچ راه‌حلی برای آن‌ها ارائه دهید، علامت منفی و کنار سؤالاتی که کامل حل کردید ولی به پاسخ غلط رسیدید، علامت ضربدر و کنار سؤالاتی که نصف راه‌حل را رفته‌اید ولی بالاخره شامل هیچ کدام از گزینه‌ها نیست، علامت مثبت بگذارید و دست آخر، کنار سؤالاتی که با راه‌حل درست به پاسخ درست رسیده‌اید، هیچ علامتی نگذارید.