روش‌های مطالعه، راهی به سوی پیشرفت

بین روش‌های مطالعه‌ی دانش‌آموزان، تفاوت‌های زیادی وجود دارد.

روش‌های مطالعه، راهی به سوی پیشرفت

بین روش‌های مطالعه‌ی دانش‌آموزان، تفاوت‌های زیادی وجود دارد. بعضی‌ها ممکن است ابتدا درس‌های سخت‌تر را شروع کنند و بعضی‌ها ممکن است از مباحث ساده‌تر شروع کنند. برای درس خواندن بهتر است که اول به سراغ مسائل ساده‌تر رفت و قدم به قدم به مسائل نزدیک شد. باید مسیر درس خواندن را برای خودمان لذت‌بخش کنیم.

ابتدا به سراغ مسائل آسان بروید و گاهی با مسائل سخت دست و پنجه نرم کنید. در آزمون‌ها دیده شده دانش‌آموزان برتر به درس‌های عمومی اهمیت کم‌تری می‌دهند و همیشه فکر می‌کنند ریاضی و فیزیک مهم‌ترند؛ درنتیجه در آزمون‌ها رتبه‌ی خوبی کسب نمی‌کنند.

برای این‌که کیفیت مطالعه‌ی درس‌های‌مان را بهتر کنیم چند راه وجود دارد:

1- در هفته 1 یا 2 درس را انتخاب کنید و وضعیت خود را بهتر کنید. شاید بپرسید درس‌ها را چگونه انتخاب کنید. حتماً همه‌ی شما خوب می‌دانید که چه وضعیتی دارید. درس‌های خود را رنگ‌بندی کنید:

رنگ آبی: درس‌هایی که عالی بلد هستید.

رنگ سبز: درس‌هایی که خوب بلد هستید.

رنگ زرد: درس‌هایی که متوسط بلد هستید.

رنگ قرمز: درس‌هایی که اصلاً بلد نیستید.

2- ابتدا جزوه‌ی درسی را که سر کلاس نوشته‌اید بخوانید، سپس به سراغ کتاب درسی بروید. مسائلی را که معلم در کلاس حل کرده بادقت بخوانید. خودکار را به دست بگیرید و خودتان این بار مسئله را حل کنید و حتماً به جواب آخر برسید، حتی اگر مسئله را بلد نیستید. بعد مسئله‌ها و تمرین‌های کتاب درسی را حل کنید و سرانجام مسائل و تمرین‌های کتاب‌های کمک‌آموزشی را که با مشورت مشاور خود تهیه کرده‌اید حل کنید.