روش‌های مطالعه، راهی به سوی پیشرفت

بین روش‌های مطالعه‌ی دانش‌آموزان، تفاوت‌های زیادی وجود دارد.بین روش‌های مطالعه‌ی دانش‌آموزان، تفاوت‌های زیادی وجود دارد. بعضی‌ها ممکن است ابتدا درس‌های سخت‌تر را شروع کنند و بعضی‌ها ممکن است از مباحث ساده‌تر شروع کنند. برای درس خواندن بهتر است که اول به سراغ مسائل ساده‌تر رفت و قدم به قدم به مسائل نزدیک شد. باید مسیر درس خواندن را برای خودمان لذت‌بخش کنیم.

ابتدا به سراغ مسائل آسان بروید و گاهی با مسائل سخت دست و پنجه نرم کنید. در آزمون‌ها دیده شده دانش‌آموزان برتر به درس‌های عمومی اهمیت کم‌تری می‌دهند و همیشه فکر می‌کنند ریاضی و فیزیک مهم‌ترند؛ درنتیجه در آزمون‌ها رتبه‌ی خوبی کسب نمی‌کنند.

برای این‌که کیفیت مطالعه‌ی درس‌های‌مان را بهتر کنیم چند راه وجود دارد:

1- در هفته 1 یا 2 درس را انتخاب کنید و وضعیت خود را بهتر کنید. شاید بپرسید درس‌ها را چگونه انتخاب کنید. حتماً همه‌ی شما خوب می‌دانید که چه وضعیتی دارید. درس‌های خود را رنگ‌بندی کنید:

رنگ آبی: درس‌هایی که عالی بلد هستید.

رنگ سبز: درس‌هایی که خوب بلد هستید.

رنگ زرد: درس‌هایی که متوسط بلد هستید.

رنگ قرمز: درس‌هایی که اصلاً بلد نیستید.

2- ابتدا جزوه‌ی درسی را که سر کلاس نوشته‌اید بخوانید، سپس به سراغ کتاب درسی بروید. مسائلی را که معلم در کلاس حل کرده بادقت بخوانید. خودکار را به دست بگیرید و خودتان این بار مسئله را حل کنید و حتماً به جواب آخر برسید، حتی اگر مسئله را بلد نیستید. بعد مسئله‌ها و تمرین‌های کتاب درسی را حل کنید و سرانجام مسائل و تمرین‌های کتاب‌های کمک‌آموزشی را که با مشورت مشاور خود تهیه کرده‌اید حل کنید.